Davutoğlu‘ndan ‘8 Haziran‘ planı

Başbakan Ahmet Davutoğlu katıldığı televizyon programında, seçim sonrası izlenecek yolu 10 madde ile belirlediklerini ve ilk sırada anayasa olduğunu belirtti. Davutoğlu muhalefet partilerine seslenerek, birlikte sivil anayasa yapmak için çağrıda bulundu.

Davutoğlu‘ndan ‘8 Haziran‘ planı
- A +

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu katıldığı televizyon programında, 8 Haziran'da öncelikle devreye alacakları yapısal konuları içeren 10 maddeyi tespit ettiklerini belirterek, bunun ilk üç sırasında anayasa, Çözüm Süreci, toplumsal uzlaşının yer aldığını açıkladı

Başbakan Davutoğlu, Habertürk TV'de katıldığı programda gündeme dair açıklamalar yaptı. Seçimden sonra izlenecek yolu 10 madde ile belirlediklerini söyleyen Davutoğlu, muhalefet partilerine de bir çağrıda bulundu. Davutoğlu, "Seçim neticesi ne olursa olsun buradan da muhalefet partilerine sesleniyorum; Türkiye artık 12 Eylül anayasasını taşıyamıyor. 8 Haziran'dan itibaren muhalefet partilerine çağrı yapacağım, gerekirse bir araya gelelim şimdiden söylüyorum, bunu davet olarak kabul edebilirler, birlikte oturup şimdiye kadar gerçekleşmemiş bir şeyi yapmaya çalışalım; sivil bir anayasa" açıklaması yaptı.

Başbakan Davutoğlu, 8 Haziran'da acil devreye alacakları 10 maddeden dördüncüsünün ekonomide yapısal reform, beşincisinin istihdam, altıncısının değişik toplum kesimlerinin taleplerini çözmek, yedincisinin şeffaflıkla ilgili yasayı devreye sokmak, sekizincisinin yargı reformu, dokuzuncusunun yıpranan bürokrasiyi yeniden yapılandırmak ve sonuncusunun da bütün şehirlerin yeniden yapılandırılması için ayrı master planı hazırlamak olduğunu belirtti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler