Danıştay kararı 36 ihaleyi iptal ettirdi

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 657 taşınmaz için açılan 557 davada, Aydın Bölge İdare Mahkemesi'nin verdiği ret kararlarını birer birer bozmaya başlaması üzerine, Valiliğin önceden yaptığı 36 jeotermal saha ihalesi yine valilik tarafından iptal edildi.

Danıştay kararı 36 ihaleyi iptal ettirdi
- A +

 

İl Özel İdaresi'ne ait taşınmazların tekrar Aydın halkına iade edilmesi için hukuk mücadelesi başlatan 'Topuklu efe' lakaplı Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, ilk olarak Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu'na kendisinin alınmamasıyla ilgili açtığı davada haklı bulundu. Çerçioğlu; son olarak Danıştay 8'inci Dairesi'nin Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı 557 davada, komisyonun yaptığı mal dağıtımının hukuka uygun olmadığını belirterek teker teker bozma kararları vermeye başlamasıyla sevindi.

Danıştay kararları üzerine harekete geçen Aydın Büyükşehir Belediyesi, Aydın Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'na yazı göndererek, 36 jeotermal saha ihalesinin iptali için uyardı. Uyarıyı dikkate alan Valilik, ihalelerin iptal edildiğini duyurdu. Aydın Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen yazıda, şöyle denildi:

"Mülga İl Özel İdaresi'ne ait iken, Aydın Valiliği Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu'nun 80 No'lu kararı ile 'Haklar' listesinde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'na devri yapılan ruhsatların, Başkanlığımızca 07.07.2015 tarihinde yapılacak olan jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli sular arama ruhsatlarına ilişkin ihaleleri, ilgi yazınızdaki Danıştay kararları (Bozma yönünde alınan) ve Başkanlığımız hukuk biriminin verdiği 03.07.2015 tarih ve 7836 sayılı görüşleri göz önünde bulundurularak Valilik Makamının 07.07.2015 tarihli ve 7899 sayılı olurları ile iptal edilmiştir."

BÜYÜKŞEHİR HEP KARŞI ÇIKTI

Aydın Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nca iptal edilen 36 jeotermal saha ihalesine, Aydın Büyükşehir Belediyesi karşı çıkmış, çevre ve insan sağlığına ciddi zararlar verebileceğini bildirmişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler