Danimarka’da hükümet çıkmazı

Danimarka’da 18 Haziran tarihinde yapılan genel seçimlerde, kendi partisi oy kaybına uğramasına ve üçüncü parti durumuna düşmesine rağmen hükümeti kurma görevi verilen Liberal Parti Başkanı Lars Lökke Rasmussen, görüşmelerin çıkmaza girdiğini ve hükümeti kuramayacağını söyledi.

Danimarka’da hükümet çıkmazı
- A +

 

Pazar günü öğleden sonra parlamento binasında bir basın toplantısı yapan Lars Lökke Rasmussen: “Yaptığım görüşmeler çoğunluk hükümetini kurma şansımızın olmadığını ortaya koydu. Seçim neticesi belli olur olmaz tüm partilerle görüşmeler yaptım ve görevime çok sadık bir şekilde çalıştım. Ancak gördüm ki partilerin politikaları bir çoğunluk hükümeti veya dışarıdan desteklenecek bir hükümetin çoğunluğu sağlayamayacak kadar birbirinden çok uzak. Pazartesi öğleden önce Kraliçe’nin huzuruna çıkıp hükümeti kuramayacağımı bildireceğim. Sanıyorum ki Kraliçe başbakanı çağırıp yeni görevlendirme yapar” dedi. Sol kanata bir milletvekili fark ile çoğunluğu ele geçiren sağ kanadın hükümeti oluşturması için Liberal Müttefik Partisi, Kraliçe II. Margrethe’den hükümeti kurma görevini Lars Lökke Rasmussen’e vermesini istemişti. Seçimlerdeki kesinleşen sonuca göre, 179 sandalyeli parlamentoda sağ partiler 90, sol partiler ise 89 milletvekili çıkardı.

Seçimin kesin sonuçları şöyle:

Sosyal Demokrat Parti 47, Danimarka Halk Partisi 37, Liberal Parti 34, Birlik Listesi 14, Liberal Müttefik Parti 13, Alternatif Parti 9, Radikal Parti 8, Sosyalist Halk Parti 7, Muhafazakar Parti 6, Grönland 2, Faerö Adaları 2

Yorum Ekle

İlgili Haberler