Dalgıçlar bakın ne arıyor?

Bursa’nın hava fotoğrafları çekimi sırasında İznik Gölü içinde görüntülenen batık bazilikanın turizme kazandırılması yolunda çalışmalar yapılıyor.

Dalgıçlar bakın ne arıyor?
- A +

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi kültürel miras çalışmaları kapsamında İznik’te gerçekleştirdiği hava fotoğrafı çekimleri sırasında göl içinde görüntülenen ve dünya genelinde ‘2014 yılının en önemli 10 keşfi’ arasında gösterilen batık bazilikanın turizme kazandırılması için çalışmalara başlandı. Sualtı arkeologları daldıkları İznik Gölü’nde bazilika çevresinde başka herhangi bir kültür varlığı olup olmadığını tespit etmeye çalışıyor.

Henüz Büyükşehir sınırlarına girmeden İznik üzerinde yapılan hava çekimlerinde göl içinde görüntülenen yaklaşık 1500 yıllık batık bazilika, Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2014 yılının en önemli 10 keşfi arasında gösterilmişti. Tüm dünyanın ilgisini çeken batık bazilikanın evrensel bir değer olarak turizme kazandırılmasını hedefleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin koordinatörlüğünde çalışmalara başladı.

Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’ndeki sualtı arkeologları göl içindeki bazilika çevresinde başka bir kültür varlığı olup olmadığını belirlemek için dalış yaptı. Prof. Dr. Mustafa Şahin’in yönettiği çalışmada balık adam kıyafetlerini giyen arkeologlar İznik Gölü’ne dalarak bazilika çevresinde tespit çalışmalarını gerçekleştirdi.

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler