Daha iyi iş bulmak için...

Hükümet altı maddelik işsizlik paketini hayata geçiriyor. İşsizlik maaşı artacak, 10 aylık olan yararlanma süresi OECD ülkelerinde olduğu gibi 16 aya çıkacak. İşsizlik sigortası bağlanma koşulu sie 100 güne inecek.

Daha iyi iş bulmak için...
- A +

 

Hükümet, 3 milyona yakın işsize ekmek kapısı açmak için seferber olurken, işsizlik sigortasından yararlanma konusunda önemli adımlar atıyor. Buna göre, işsizlik maaşı kademeli olarak artırılacak, primi yüksek yatanlar işsiz kaldığında daha fazla para alacak. Mevcut uygulamada 600 gün işsizlik sigortası ödenmesi koşulu 100 güne düşürülüyor. Kusurlu olduğu için işten çıkarılan da işsizlik maaşı alabilecek. 10 ay olan yararlanma süresi ise 16 aya uzatılıyor.

Hükümetin işsizlere yönelik hamlesini değerlendiren Sosyal Güvenlik Uzmanı Oğuz Aslım, “Hükümetin yapmış olduğu çalışmalara bakıldığında son 3 yıl içerisindeki 600 gün süresi, 100 güne indirileceği düşünülüyor. 120 gün dediğimiz son 1 yıllık çalışmada ise 30 güne kadar dahi çekilebilecek. Kişinin en fazla 16 ay maaş aldığı düşünüldüğünde ise yüksek ücretten prim alan kişilerin daha fazla para alması sağlanacak. 16 aya çıkmasının sebebi de eğitimli veya donanımlı olan kişilerin kendisine daha uygun iş bulup istihdama katkı sağlamaktır” dedi.

“KESİNTİSİZ OLARAK SİGORTA PRİMİ YATIRMA ŞARTI VARDI”

Önceden 3 yıl içerisinde en az 600 gün prim ödeme şartı vardı. Son bir yıl içerisinde de 120 gün kesintisiz olarak sigorta primi yatırılması şartı vardı. Buna istinaden kişinin kendi kusuru işsizlik parasını alabilmek için bir sorun teşkil etmeyecekti. Burada kişinin işsizlik parası alabilmesinin bir şartı da Bin lira gibi bir rakamdan ancak yüzde 40’ını alabiliyor. Yeni değişiklikle olaya bakıldığında 10 ay en fazla süresi vardı. Tavandan yatırılsa dahi alabileceği para 900 lirayı geçmiyordu. Kişinin 3 bin lira bir rakam yatırmış olmasına rağmen.

“DONANIMLI İSİMLERİN DAHA İYİ İŞ BULMASI SAĞLANACAK”

Hükümetin yapmış olduğu çalışmalara bakıldığında son 3 yıl içerisindeki 600 gün süresi, 100 güne indirileceği düşünülüyor. 120 gün dediğimiz son 1 yıllık çalışmada ise 30 güne kadar dahi çekilebilecek. Kişinin en fazla 16 ay maaş aldığı düşünüldüğünde ise yüksek ücretten prim alan kişilerin daha fazla para alması sağlanacak. 16 aya çıkmasının sebebi de eğitimli veya donanımlı olan kişilerin kendisine daha uygun iş bulup istihdama katkı sağlamaktır.

“KİŞİLERİN SEÇİM ŞANSI ARTIYOR”

Toplumda iş bulabilmesi zor görülen kişiler yani artık çalıştığı işte devam edememe durumu olan kişiler için, yaşlarına uygun, birikimlerini daha farklı ortamlarda değerlendirebileceği ortamları daha iyi seçme şansına erişebiliyor. Çünkü 16 ay uzun bir zamandır. Bunun akabinde ise kişi yeni düzenleme ile önünü daha rahat görebildiğinden kredilerini yatırım ve ödenek çalışmalarını daha sağlıklı bir kefeye oturtma şansına erişebiliyor. Aynı zamanda devlete de daha iyi bir katkı sunacağı düşünülüyor. Bu nedenle böyle bir düzenleme gerçekleştiriliyor.

YÜKSEK PRİM YATIRIP AZ ALANLAR SIKINTI YAŞIYORDU

Yüksek prim yatırıp da az alanlar zaman zaman sıkıntılar yaşıyordu. Bu mağduriyetle ilgili de bir değişiklik yapılması düşünülüyor. Ayrıca kişinin kusurlu olması nedeniyle işsizlik maaşı alması engelleniyordu. Bu uygulamanın önüne geçmek içinde gereken önlemler bu yasal düzenleme ile alınmaktadır. Kişiden kaynaklanan kusurların varlığından söz edilse bile bir şekilde işsizlik maaşı alması sağlanacaktır.

İlgili Haberler