Dağda mahsur kalan liseli gençler kurtarıldı

Antalya'da dağlık alanda yollarını kaybedip mahsur kalan liseli iki genç, saatler süren arama sonunda ekiplerce kurtarıldı.

Dağda mahsur kalan liseli gençler kurtarıldı
- A +

 


Antalya'da çıktıkları bisiklet turunda havanın kararmasıyla yönlerini kaybeden ve dağda mahsur kalan iki lise öğrencisi Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ve polis ekiplerince kurtarıldı.

Sabah saatlerine bisiklet sürmek için Döşemealtı ilçesi Yukarı Karaman Mahallesi'ndeki Sulandız Dağı'na çıkan Nuri Şentürk (18) ve Erkin Akbudak (18), öğleden sonra dönüşe geçtikleri sırada Güveruçurumu mevkisinde yönlerini kaybetti.

Ormanlık alanda yiyecekleri ve suları biten liseli gençler akşam saatlerinde 155 Polis İmdat hattından yardım istedi. Gençlerin bulundukları bölgeye AFAD İl Müdürlüğü ile polis ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.

Havanın karanlık olması nedeniyle gençlerin bulundukları noktayı belirlemeye çalışan ekiplere, polis helikopterinden de destek sağlandı.

Şentürk ve Akbudak'ın bulundukları yeri fener ışığı sinyalleriyle belirleyen ekipler, farklı istikamette olmaları nedeniyle gençlere bir süre daha ulaşamadı. Arama çalışmalarını görüntülemek için bölgeye gelen gazeteciler, koordinatlarını polise bildiren gençlere ulaştı. Gazeteciler, bisikletleri kullanılamaz durumda olan gençleri otomobillerine alarak AFAD ve polis ekiplerine ulaşmalarını sağladı.

Kurtarma ekipleri yerine ilk önce gazetecilerin kendilerine ulaşmasına şaşıran ve tepki gösteren gençler, görüntülerinin alınmamasını istedi. Saatlerce susuz kaldıkları ve bitkin oldukları görülen gençlere AFAD ekipler su ve yiyecek verdi. Yönlerini kaybetmeleri nedeniyle saatlerce dolaştıklarını ifade eden Nuri Şentürk ve Erkin Akbudak, üşümeye başladıklarını ve paniğe kapıldıklarını anlattı. Gençler daha sonra sağlık kontrolünden geçirildi.

İfadeleri alınmak üzere polis merkezine götürülen liseli gençler burada ailelerine teslim edildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler