DAEŞ'e karşı 800 asker Ramadi'ye gönderildi

Irak'ta, terör örgütü DAEŞ'e karşı savaşmak için özel eğitim almış 800 askerin Ramadi'ye gönderildiği bildirildi.

DAEŞ'e karşı 800 asker Ramadi'ye gönderildi
- A +

 

Irak'ta, terör örgütü DAEŞ'e karşı savaşmak için özel eğitim almış 800 askerin Ramadi'ye gönderildiği bildirildi.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "İçişleri Bakanlığı'na bağlı Federal Polis Merkezi, terör örgütü DAEŞ'e karşı savaşmak için Enbar'ın kent merkezi Ramadi'ye özel eğitim almış 800 asker gönderdi" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, askerlerin yoğun eğitim aldıkları, bununla beraber keskin nişancılık, sokak savaşı, bomba imha ve korunaklı askeri kışlalara sızma operasyonu gibi alanlarda özel yetiştirildikleri belirtildi.

Öte yandan, Irak'ta güvenlik güçleriyle DAEŞ arasındaki çatışmalar, kimi bölgelerde şiddetlenerek devam ederken, Enbar'ın Garma kasabasında, ordu birliklerinin ilerledikleri aktarıldı.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Iraklı ordu ve Haşdu'ş Şa'bi güçleri, Enbar'a 53 kilometre uzaklıktaki Garma'nın stratejik geçiş güzergahı olan Yabani Köprüsü'ne doğru ilerleyişini sürdürüyor. Şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede karşılıklı kayıplar var.

Enbar vilayetinin güneybatısında yer alan Garma, 2005-2007 yıllarında, Irak'ın, ABD'lilere karşı direniş gösteren en şiddetli bölgesi haline gelmişti. 

Uzun süredir DAEŞ'in kontrolünde bulunan Garma, halen Iraklı güçlerle DAEŞ arasında geçen en yoğun çatışma bölgelerden biri durumunda. Bağdat'a geçiş noktasında yüksek stratejik bölge olan Garma'da yaklaşık 266 bin Sünni yaşıyor. 

Irak ordusu, Garma'yı ele geçirmek için bölgeyi çok sayıda askeri araç ve mühimmatla takviye etmiş, dün başlayan çatışmalarda, Irak güvenlik güçlerinin, kasabanın kuzeyinde, 7 DAEŞ militanını öldürdüğü ve 2 askeri aracı da imha ettiği açıklanmıştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler