Çocuklara 'çip'li takip dönemi

Ebeveynlerin çocuklarını kaybetme korkusu 'çipli' takiple bitiriliyor. Ankaref'in geliştirdiği uygulamayla çocuğa verilen çip, yerini cep telefonundan gösteriyor

Çocuklara 'çip'li takip dönemi
- A +

 

Anne-babaların korkulu rüyası, çocuklarının AVM'ler, piknik alanları, kalabalık caddelerde kaybolması tehlikesine son verecek yeni bir telefon uygulaması geliştirildi. Yerli üretim olan bu uygulamada, çocuğun üzerinde taşıyacağı çip ile cep telefonlarından takibi yapılabilecek. Çocuk, ailesinden uzaklaşmaya başladığı anda cep telefonlarına uyarı sinyali gelecek. Bilişim teknolojileri firması Ankaref'in Genel Müdürü Ali Erhan Binici, yakın zamanda başlatılacak sistemin çok geniş bir alanda kullanılabileceğini belirterek, "Sadece çocukların takibi değil, örneğin evde yetiştirilen çiçeğin, domates, biberin gelişimini, evcil hayvanların neler yaptığını da cep telefonlarından kolaylıkla takip edebilecekler" dedi. Binici'nin verdiği bilgilere göre, aileler çocuklarını üzerinde taşıyacakları çip ile cep telefonlarından takip edebilecek. Çocuk aileden uzaklaştığında cep telefonlarına gelecek uyarı sayesinde, kalabalık alanlarda kaybolma riski ortadan kalkacak. Binici, uygulamayı Ortadoğu pazarına da açacaklarını söyledi.

AŞILAR 7/24 GÜVENDE
Ankaref'in sağlık ocaklarındaki aşı dolaplarını kablosuz sistemle takip ettiklerini anlatan Binici, "Bu sistem dünyada ilk ve tamamen yerli" dedi. Aşı dolaplarını 7 gün 24 saat herhangi bir elektrik kesintisi ya da ısı değişimine karşı izlendiğini ve böylece aşıların bozulmasının önlendiğini vurgulayan Binici, uygulamayı Tayland ve UNICEF'e satmak için görüştüklerini belirtti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler