Cizre'de 'siesta' zamanı

Şırnak'ın Cizre ilçesinde esnafın büyük çoğunluğu, aşırı sıcak nedeniyle vatandaşların dışarıya çıkmadığı 12.00-17.00 saatlerinde iş yerini kapatarak evinde dinleniyor.

Cizre'de 'siesta' zamanı
- A +

 

Cizre'de aşırı sıcaklar yüzünden bazı esnaflar öğle saatlerinde iş yerini kapatıp, bu zamanı evinde dinlenerek geçiriyor.

Cizre'de ramazan ayında vatandaşlar aşırı sıcak nedeniyle zorunlu olmadığı sürece 12.00-17.00 saatlerinde dışarıya çıkmazken esnafın çoğunluğu da kepenk kapatarak evinde dinleniyor.

Sıcakların etkisini yitirdiği akşam saatlerinde iş yerlerini açan esnaf sahura kadar hizmet veriyor.

Esnaf Ahmet Erdin, AA muhabirine, müşterilerin sıcak nedeniyle alışveriş yapmak için sokağa çıkmadığını belirterek, " Gündüz kimse alışveriş yapmaya gelmiyor. Biz de kepenkleri kapatıp iftara 2 saat kala açıyoruz. Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesinden dolayı her yıl bu manzara yaşanıyor. Yani Cizre'de gündüz hayat çekilmez bir hal alıyor" dedi.

Hasan Katırcı da esnafın sıcaklar yüzünden iş yerinde durmadığını, günü ya evde ya da camide geçirdiğini söyledi.

Havanın akşam saatlerinde serinlemesiyle iş yerlerinin açıldığını belirten Katırcı, "İftara 1-2 saat kala cadde ve sokaklar cıvıl cıvıl oluyor, vatandaşlarda alışverişini yapmaya başlıyor" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler