Çipras köşeye sıkıştı

Yunan hükümeti daha önce mesafeli durduğu özelleştirmeleri tamamlamaya hazırlanıyor, Yunanistan yatırımcıları sakinleştirmek için önemli varlıklarını satışa çıkarmaya hazır.

Çipras köşeye sıkıştı
- A +

 

Üst düzey bir özelleştirme yetkilisinin Reuters'e yaptığı açıklamaya göre Yunanistan, Alman operatör Fraport ile bölgesel havaalanları açılması için 1.2 milyar Euro’luk anlaşmayı hızlıca sonuca ulaştırmaya ve Pire limanının çoğunluk hissesi için yeniden ihale açmaya hazır bulunuyor.

Başbakan Aleksis Çipras’ın seçimleri kazanmasının ardından kaderi belirsiz olan bu iki büyük varlık satışının gerçekleşmesi planı, Çipras hükümetinin Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği (AB) kredilerini garantiye almak için verdiği ödünlerden birisi gibi görünüyor.

 

Açıklamayı yapan yetkili, Atina'nın önümüzdeki günlerde daha önce kısa listeye kalan yatırımcıları Temmuz'da Yunanistan'ın en büyük limanı olan Pire limanının yüzde 51 hissesi için yeniden ihaleye davet edeceğini söylerken, bu yatırımcılara önümüzdeki 5 yıl içerisinde paylarını yüzde 67'ye çıkarma seçeneğinin de sunulacağını belirtti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler