Cinsel istismar sanığı: Niyetliyim, oruçluyum

Cinsel istismar suçundan yargılanan 4 yıl 5 ay 10 gün cezaya çarptırılan Suat K., son sözünü soran hakime "Ben niyetliyim, oruçluyum. Şimdiye kadar hiç bırakmadım orucumu. Yapmadığım bir suçu bana yüklediler." dedi.

Cinsel istismar sanığı: Niyetliyim, oruçluyum
- A +

 

Zonguldak'ta, 15 yaşındaki Suat K.'ya, 5 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunmaktan verilen 8 yıl 4 aylık hapis cezasını Yargıtay, çocuğa yönelik cinsel istismar suçunu düzenleyen TCK maddesindeki değişiklik nedeniyle bozdu. Yeniden hakim karşısına çıkan ve "Ben niyetliyim, oruçluyum. Yapmadığım suçu bana yüklediler" diyerek kendisini savunan tutuklu sanığın cezası, yeni yasa kapsamında 4 yıl 5 ay 10 güne düşürüldü.

10 Nisan 2008'de Köroğlu Köyü'nde meydana gelen olayda Suat K., iddiaya göre, bisiklete bindirme bahanesiyle ormana götürdüğü A.K.'ya cinsel istismarda bulundu. Olayı gören komşuları N.D.'nin şikayeti üzerine Suat K. hakkında, 'çocuğun cinsel istismarı' suçundan dava açıldı.

8 YIL 4 AY HAPİS

Zonguldak 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanan Suat K.'ya, önce küçük kızın beden ve ruh sağlığının bozulduğu yönüdeki Adli Tıp Kurumu raporu doğrultusunda 15 yıl hapis cezası verildi. Bu ceza, sanığın suç tarihinde 18 yaşından küçük olması ve duruşmalardaki iyi hali gözetilerek 8 yıl 4 aya düşürüldü. Sanık hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

YARGITAY BOZDU

Ancak Yargıtay, sanık avukatının başvurusu üzerine kararı bozdu. Yargıtay, geçen yıl Haziran ayında çocuğa karşı işlenen cinsel suçları düzenleyen TCK 103'üncü maddedeki değişiklik kapsamında dosyanın yeniden görüşülmesine karar verdi.

'NİYETLİYİM, ORUÇLUYUM'

4 ay önce yakalanarak tutuklanan Suat K., yerel mahkemede yeniden hakim karşısına çıktı. Son sözü sorulan sanık, "Ben niyetliyim, oruçluyum. Şimdiye kadar hiç bırakmadım orucumu. Yapmadığım bir suçu bana yüklediler. Benim hayatımı kararttılar. Şu anda 22 yaşındayım. 15 yaşımda bu iftirayı attılar. Ben bu suçu yapmadım. Allah da şahidim olsun" dedi. Sanık avukatı da TCK'daki söz konusu değişikliğin müvekkili lehine olduğunu, buna göre yeniden hüküm kurulmasını istedi.

CEZASI DÜŞTÜ

Mahkeme heyeti, 'çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel istismarın sarkıntılık düzeyinde kalması halinde 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilir' şeklindeki düzenleme kapsamında eyleminin sarkıntılık düzeyinde kaldığı kanaatine vardığı sanığa önce 8 yıl hapis verdi. Ceza, sanığın 18 yaşını doldurmamış olması ve duruşmalardaki iyi hali nedeniyle 4 yıl 5 ay 10 güne düşürüldü.

Kararı duyan sanık, "Allah sizden razı olsun" diyerek mahkeme heyetine teşekkür etti ve ağlayarak jandarmalar eşliğinde salondan çıkarıldı. Sanığın, infaz yasası kapsamında 8 ay sonra tahliye edileceği bildirildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler