Çin’e mermer ihracatı tehlikede

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik baskıları, Türkiye genelinde protesto eylemlerine yol açtı.

Çin’e mermer ihracatı tehlikede
- A +

 Bazı eylemler sırasında Çinli turistlere saldırıldığına dair haberler üzerine Çinhükümeti Türkiye’ye gelecek vatandaşlarını uyarırken, Türkiye’den ithalat yapan bazı Çinli firmalar da Türkiye ziyaretlerini iptal etmeye başladı.

DOĞAL TAŞ İHRACATI

Türk doğal taş (mermer) sektörünün en çok ürün sattığı ülkenin Çin olduğunu vurgulayan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Eylemlerin ve saldırıların başlamasıyla, alım yapmak için Türkiye’ye gelecek Çinli firmalar randevularını iptal etmeyle başladı. Bu şekilde devam ederse bu ülkeye yapılan ihracatın durma noktasına gelmesinden endişeliyiz” dedi. Demokrasilerde protestoların tabii bir hak olduğunu söyleyen Başkan Kahyaoğlu, “Ancak bunun dozunun kaçırılması ve saldırıya dönüşmesi çok yanlış. Sağduyulu olmalıyız. Cumhurbaşkanımızın 28 Temmuz’da Çin’e gideceği belirtiliyor. Sorunlar orada masaya yatırılır ve çözüm aranır. Sokak eylemleri ve saldırıların kimseye faydası olamaz. Protesto için bir ülkenin bayrağını yakmak da geleneklerimize ters” dedi.

İlgili Haberler