Çin zulmü İsviçre’de protesto edildi

Çin’in Sincan bölgesinde yaşayan Uygur Türklerine uyguladığı şiddet ve baskıcı uygulamalar İsviçre’nin Bern kentinde protesto edildi.

Çin zulmü İsviçre’de protesto edildi
- A +

 

Çin’in Sincan Uygur özerk bölgesinde yaşayan Uygun Türklerin karşı özellikle Ramazan ayanın başlamasıyla birlikte Çin’in arttırdığı baskı ve şiddet uygulamaları İsviçre’nin başkenti Bern Helvetia meydanında protesto edildi. İsviçre Doğu Türkistan Derneği tarafından organize edilen protesto mitingine çok sayıda vatandaş katıldı. Eylem sırasında, Uygur bölgesinde yaşanılan zulmü ve katliamları konu alan el bildirileri dağıtıldı. İsviçre Doğu Türkistan Derneği Başkanı Endili Kerim Karahan, Türklüğün Ata yurdu Türkistan 66 yıldır Çin işgali altında olduğunu belirterek, bölgede yaşayan Uygur Türklerinin en temel hakları olan özgürlükleri ellerinden alındığını bilinçli bir şekilde katledildiğini söyledi. Başkan Karahan, Çin’in geçmişte yaptığı katliamların günümüzde de devam ettiğini Ramazan başlamadan önce Horten, Kaşgar, Aksu, Turfan, Gulca ve Urumçi gibi şehirlerde 70’in üzerinde Uygun Türkü’nün işkence edilerek şehit edildiğini belirtti.

Türkistan Derneği Başkanı Endili Kerim Karahan işkencelerin sistematik bir şekilde devam ettiğini yasakların daha da sertleştirildiğini açıklayarak, “Uygurlar öz vatanlarında Uygurca öğrenemiyor. Uygur Türklerinin Türkistan coğrafyasında bile seyahat özgürlükleri bulunmuyor. İnanç fikir özgürlüğünden insan hakları bulunmuyor. Uygurlar üzerinde Çin tam bir devlet terörü estirmektedir. Keyfi tutuklamalar idamlarının sürdürmektedir. İsviçre Doğu Türkistan Derneği olarak başta İsviçre hükümeti olarak üzere tüm dünya ülkelerine, Sivil Toplum kuruluşlarına ve basınına sesleniyoruz. Uygurlar üzerindeki bu işkence ve katliamlara hor görmelere dur denilsin. Uygurların en temel özgür insani haklarının tanınmasını bekliyoruz” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler