Çin, Türkiye'de altın arayacak

Çin, dünyanın en büyük altın fonunu kurdu. 16 milyar dolarlık İpek Yolu Altın Fonu, Türkiye, Kazakistan, İran ve Türkmenistan'daki projelere odaklanacak

Çin, Türkiye'de altın arayacak
- A +

 

Tarihi İpek Yolu'nu tekrar canlandırmak için düğmeye basan Çin'in yeni hedefi küresel bir ticaret rotası hazırlamak. Bunun için ilk olarak İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması projesi için çalışmaya başlayan Çin, 40 milyar dolarlık bir bütçe açıkladı. 21 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe sahip 65 ülkeyi "refah kuşağı" şemsiyesinde buluşturmayı hedefleyen Çin'in ikinci adımı ise altından geldi. Çin, dünyanın en büyük altın fonunu bu ticaret köprüsü üzerinde kurma kararı aldı. Altın piyasasında varlığını artırmak isteyen Çin'in altın yatırım fonu Silk Road Gold Fund (İpek Yolu Altın Fonu) adı altında çalışacak. 16 milyar dolarlık bir bütçeyle kurulan fon, İpek Yolu olarak adlandırılan projenin bir parçası olacak şekilde işlem görecek.

4 ÜLKEYE ÇALIŞACAK
Fonun amacı İpek Yolu üzerindeki Türkiye, Kazakistan, Türkmenistan ve İran'da altın projelerini desteklemek olacak. Ülkenin en önemli iki altın üreticisi olan Shandong Gold bünyesindeki Gold Mining şirketinin bu fonda yüzde 35'lik payı olacak. Yüzde 25'lik kısmını Shaanxi Gold Group fonlayacak. 16 milyar dolarlık bütçe içerisinde borsa yatırım fonu için de belirli bir pay bulunacak.

REZERVİ BİN 54 TON
Çin Altın Birliği'nin verilerine göre ülkede 2013 yılında altın tüketimi bin 176 tona ulaştı. Londra merkezli Dünya Altın Konseyi'ne göre ise Çin bu rakamla dünya altın tüketiminin yüzde 28'ini tek başına karşılıyor. Çin'in altın rezervinin ise 8 bin 133 tonla birinci olan ABD'nin ardından bin 54 tonla ikinci olduğu kaydedilse de Bloomberg Intelligence tarafından yapılan araştırmada rakamın 3 bin 510 tona çıkmış olacağı açıklandı.

İlgili Haberler