Çifte patlamada DHKP-C izi

HDP'nin Diyarbakır mitingi öncesi yapılan bombalı saldırıyla ilgili gözaltına alınan kişi DHKP-C'li çıktı. Bu kişiyle hareket ettiği düşünülen iki şahıs aranıyor

Çifte patlamada DHKP-C izi
- A +

 


Diyarbakır'daki HDP mitinginde meydana gelen bombalı saldırının perde arkası aralandı. Terör, İstihbarat ve Olay Yeri incelemeden oluşan özel ekibin yaptığı çalışma sonucunda saldırıyı gerçekleştiren bir kişi göz altına alındı. Saldırganın DHKP-C terör örgütüyle bağlantıları tespit edildi. Şüphelinin Diyarbakır Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgusu sürerken, birlikte hareket ettiği değerlendirilen iki kişinin daha arandığı öğrenildi. Mersin ve Adana'daki HDP binalarına yönelik bombalı saldırılarla bağlantıları üzerinde duruluyor.

SINIRDAN KAÇACAKTI
Bölgeyi gören MOBESE ve güvenlik kameralarından alınan görüntülerden patlamaların 2 dakika 43 saniye arayla meydana geldiği tespit edildi. Bombanın piknik tüpü içine yerleştirilmiş demir bilye ve çiviyle güçlendirilmiş TNT ile yapıldığı olduğu ortaya çıktı. Parça tesirli bombanın, cep telefonuna ait zaman ayar sistemi ile hazırlandığı saptanırken, eylemi gerçekleştiren kişilerin bomba eğitimi aldıkları ve profesyonelce hareket ettikleri belirlendi. Gözlatına alınan şahsın Diyarbakır'dan Gaziantep'e gittiği ve sınırı geçme planı yaptığı öğrenildi. Şüphelinin, daha önce Mersin ve Adana saldırısını gerçekleştirdikten sonra sınırdan Suriye'ye kaçtığı belirlenen DHKPC'li Savaş Y. ile irtibatı araştırılıyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler