CHP’nin sloganı değişti

TRT’nin reklam filmini yayınlamayı reddederken “Gelin oy verin, gitsinler” sloganını gerekçe göstermesinin ardından slogandan “Gitsinler” bölümü çıkarıldı.

CHP’nin sloganı değişti
- A +

 

CHP; seçim sloganı olarak duyurduğu, “Gelin oy verin, gitsinler” sloganında rötuş yaparak, bundan sonra sloganı, “Gelin oy verin” olarak kullanma kararı aldı. Bu kararda, TRT’nin Reklam filmini yasaklama gerekçesinin fiilen ortadan kaldırılması düşüncesinin etkili olduğu öğrenildi.

Seçim kampanyasına nisan ayının ikinci haftasında, Kartal mitinginden birkaç gün önce, “Milletçe Alkışlıyoruz” filmiyle başlayan CHP yönetimi, yaklaşık 10 gün kullandığı, “Gelin oy verin, gitsinler” sloganında değişikliğe gitti.
Alınan bilgilere göre seçim materyallerinde bundan sonra sadece “Gelin oy verin” sloganı kullanılacak. Milliyet’in aldığı bilgilere göre slogan değişikliğine iki temel neden sebep oldu.

TRT’nin itirazı
Sloganın değişmesinde ilk olarak TRT’nin reklam filmini yayınlamamasına gerekçe gösterilen sloganın o bölümünün çıkarılmasıyla, hem gerekçenin fiilen ortadan kaldırılması düşüncesi hem de bundan sonraki kampanya reklamlarında benzer engellemelerle karşılaşılmaması düşüncesi etkin oldu.

Siyasal iletişim
Sloganın değişmesinde ikinci gerekçe olarak ise siyasal iletişim perspektifinden bakıldığında, “gitsinler” sözünün olumsuz bir anlam içerdiği, bir başka partinin iktidardan düşmesine ilişkin negatif bir kampanya yaratmaktansa, CHP’nin iktidara geleceği algısının daha güçlü bir vurguyla seçmelene iletilmesi gerektiği görüşünün etkili olduğu öğrenildi.
Bugüne kadar basılan az sayıda broşürlerde ve bilboard ilanlarında ise, “Gelin oy verin, gitsinler” sloganının yer almasına ise, “sticker” formülüyle çözüm getirilmesi kararlaştırıldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler