CHP’nin MHP’ye öfkesi dinmiyor

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Meclis Başkanlığı seçimlerinin 4’üncü tur oylamasında partisine geçersiz oy kullandıran MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi hedef aldı.

CHP’nin MHP’ye öfkesi dinmiyor
- A +

 

Özcan Purçu, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek Edirne Keşan ilçesinde Roman mahallesine yapılan operasyonla ilgili açıklama yaptı. Purçu, "Hiçbir geçerli sebep yokken bin polis jandarma eşliğinde özel kuvvet ve TOMA’lar eşliğinde sabaha karşı beşte küçük çocukları, kadınları suçsuz insanları düşünmeden sosyal hizmet uzmanlar, psikologlar olmadığı ortamda bütün mahalleye baskın düzenlenmiştir. Bu baskın tamamen Roman mahallelerin tatbikat alanı olmasıyla alakalıdır. Polisin basına çıkmak için, bazı kişilerin terfi alması için Roman mahalleleri kullanılmaktadır. Bu tamamen etnik köken ayrımcılığının pekiştirilmesine yönelik bir operasyondur. Böyle bir operasyonda sadece iki kişi tutuklanmış, 45 kişi gözaltına alınmıştır. İki kişinin tutuklanma sebebi polise mukavemettir" ifadelerini kullandı.

Koalisyon ile ilgili soru üzerine Purçu, "Milliyetçi Hareket Partisi’nin yapmış olduğu politikayı anlamak mümkün değil. Kendisine oy veren seçmenin inisiyatifi dışında hareket etmiştir. Bundan sonraki koalisyon görüşmelerinin rotası belli olmuştur. AKP-MHP büyük bir ihtimal yakınlaşma sürecine girmiştir" cevabını verdi.

Purçu, MHP ile CHP’nin aynı masada oturmasına ilişkin olarak, "Kapının kapandığını düşünüyoruz. Görüntü onu gösteriyor. Sayın Genel Başkanımızın da açıklamaları doğrultusunda bütün partilere kapımız açık. Bizim ilkelerimiz var. Bu ilkeler doğrultusunda bütün partilerle Genel Başkanı’mızın verdiği demeç doğrultusunda görüşülecek. Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Başkanlığı’nı bile bile muhalefet partisinin politikasına uygun olmaya bir davranışla AKP’ye teslim etmiştir" diye konuştu.

TANJU ÖZCAN

TBMM’de yapılan 4. Tur oylamanın ardından 258 oyla AK Parti’nin adayı İsmet Yılmaz’ın başkan olarak seçilmesinin ardından CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, sert açıklamalarda bulundu. Özcan, AK Parti ve MHP’nin gayet uyumlu olduklarını söyleyerek, "İnşallah koalisyonu da ikisi kurar ve uyumlu bir şekilde çalışırlar“ dedi.

Devlet Bahçeli’nin yapmaması gereken çok ciddi bir hata yaptığını söyleyen Özcan, “Bana göre MHP Genel Başkanı çok ciddi bir hata yaptı. Yapmaması gereken, hepimizi şaşırtan ve üzen bir hata yaptı. Bir anlamda Meclis Başkanı seçtirmeye gücü yetmeyen salt çoğunluğu olmayan AKP’ye adeta koltuk değnekliği yapmış oldu. Bugüne kadar terör örgütü ile müzakere etmekle suçladığı, vatana ihanet ediyorlar dedikleri AKP’nin adayının Türkiye’nin Meclis Başkanı seçilmesini Sayın Devlet Bahçeli sağlamıştır. Üzülüyorum. Bugüne kadar Sayın Bahçeli benim makul ve mantıklı bir insan olarak baktığım bir insandı ama bu tavrın ne makul ne mantıklı bir tarafı var. Sanıyorum MHP bu tavrını kamuoyuna anlatmakta güçlük çekecek. Ben Ankara’da bir AKP-CHP koalisyonun konuşulduğunu duyduklarıma istinaden söylemiştim. Ama bugün bu tabloya baktığımda herhalde Sayın Bahçeli kendi vekillerine geçersiz oy attırmak suretiyle AKP’nin adayını seçtirdi. Herhâlde bu belirli görüşmelerinin sonucudur diye düşünüyorum. Bir yere varmışlar. Gayet de uyumlu çalışıyor AKP ve MHP. Bu uyumu Meclis’te bir kez daha göstermiş oldular. İnşallah koalisyonu da ikisi kurar ve uyumlu bir şekilde çalışırlar” diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler