CHP'li Belediye Başkanı'na şok rapor

CHP'li Mudanya Belediyesi tarafından düzenlenen Mütareke'nin 92.yıldönümü etkinliklerinde bazı harcamaların haksız ve usulsüzce yapıldığı iddiası İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi raporlarına yansıdı. Müfettişin raporuna göre, davet edilmeyen Devlet Çok sesli Korosu'na ödeme yapıldığı, Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası'na ekstradan para ödendiği, reklam giderlerinin de aşıldığı öne sürüldü. Mülkiye müfettişi, ihalesi 750 bin liraya yapılan işin 932 bin lirayı bulması ve bazı haksız ödemeler sebebiyle Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve 2 müdürünün 216 bin lirayı kamuya geri ödemesi yönünde rapor hazırladı.

CHP'li Belediye Başkanı'na şok rapor
- A +

 

Mudanya Belediyesi'nde sular durulmuyor. Rüşvet iddiaları ve sonrasında bu konuda eşi belediye aleyhine ifade veren Başkan Yardımcısı Metin Bağcı'nın görevden alınmasının yankıları sürerken, İçişleri Bakanlığı müfettişinin Mütareke kutlamalarında yapılan harcamalarla ilgili raporu ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı Mudanya Mütarekesi'nin 92 yıl dönümü etkinliklerindeki usulsüzlük iddialarını araştırılması için bir müfettiş görevlendirdi. Mülkiye müfettişi, ihaleyi alan organizasyon firmasına yapılan ödemeleri mercek altına aldı.

Açık ihale ile 750 bin 100 liraya işi alan şirketin teknik şartnamedeki bazı etkinlikler hiç yapılmadığı halde bunu detaylandırdığı, bazılarına da kısmen ödeme yaptığı belirlendi. Hazırlanan ön inceleme raporunda Mudanya Belediyesi’nin firmaya bazı gerekçeler ve ihale hukukunun esas ve ruhuna aykırı bir şekilde sözleşme bedelini arttırarak 948 bin lira para ödediği tespit edildi. Etkinlikler kapsamında sahne alan Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası'nın yanında davet edilmeyen Devlet Çok Sesli Korosu’na 80 bin lira, 6 kardeş ülkeden gelen 15’er kişilik ekibin 20’şer kişi olarak gösterilip 87 bin lira, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na da fazladan 13 bin lira, reklam giderleri için de fazladan 3 bin lira ödendiği belirlendi.
Ön inceleme sonunda mülkiye başmüfettişi tarafından hazırlanan tanzim raporunda, ihaleyi alan firmaya 216 bin 605 lira haksız ve usulsüz bir ödeme yapılarak kamunun zarara uğratıldığı belirlendi. Raporun sonuç kısmında 216 bin liranın Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Özel Kalem Müdürü, İhale ve Harcama Yetkilisi Mehmet Kartal ile Mali Hizmetler Müdürü Kazım Onaş’tan müştereken ve müteselsilen tahsil edilmesine hükmedildi.

Başkan ve iki müdür rapora itiraz ederken usulsüzlük iddialarıyla ilgili Mudanya Başsavcılığı'nın adli soruşturması devam ediyor.
Mütareke kutlamalarında yapılan 948 bin liralık harcamanın detayları ise şöyle: "Kutlama organizasyonu 328 bin lira, halk dansları organizasyonu 227 bin lira, canlı yayın bedeli 194 bin lira, açılış seramonisi 37 bin lira, yerel ve ulusal basına reklam gideri 53 bin lira, sokak aktiviteleri 43 bin lira, atölye çalışmaları 16 bin lira, şov etkinliği 26 bin 500 lira"

Yorum Ekle

İlgili Haberler