CHP'den çok sert tepki

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu'na, Deniz Baykal ve CHP'ye yönelik sözlerine sert tepki gösterdi.

CHP'den çok sert tepki
- A +

 

Özel, "Sayın Halaçoğlu'nun partisi MHP'ye verdiği ağır rahatsızlıktan dolayı ve siyasete kazandırdığı bu inanılmaz ayıptan dolayı bir derhal özür dilemeye, iki derhal görevinden istifa etmeye davet ediyoruz" dedi.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu'nun CHP'nin TBMM Başkan adayı olan Deniz Baykal ile ilgili sözlerine tepki gösterdi. Halaçoğlu'nun, "Sayın Baykal'ı desteklemiş olsaydık, kamuoyunda şunlar yansıtılacaktı; 'Siz Baykal'ı seçtiniz, bir muhalif adı altında.' AKP'nin tabiriyle 'dinsiz bir partinin inançsız bir partinin adamını seçtiniz' diye bize yükleneceklerdi" sözlerine Manisa'dan yanıt verdi.

Özgür Özel, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu'nun açıklamasının 'utanç verici' olduğunu belirtip, şu sözlerle eleştirdi:

"MHP Grup Başkanvekili Halaçoğlu'nun açıklamaları kanımızı dondurdu açıkcası. Ne diyeceğimizi bilemiyoruz. siyaset kurumu adına bir utanç içerisindeyiz. Karşı karşıya kaldığımız bu durum hakkında akla gelen birkaç tane şey var. Bunlardan bir tanesi, bugüne kadar dini hep siyasete alet eden bir AKP geleneğinden bahsediliyordu, ama şimdi artık dini muhalefete alet eden bir MHP'den bahsetmek mümkün. İkincisi bugüne kadar AKP üzerindeki Recep Tayyip Erdoğan'ın tahakkümü ve Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP üzerinde kurmuş olduğu dil bugün artık MHP'ye sirayet etmiş durumda. Bugün artık Milliyetçi Hareket Partisi'nin söylemlerinde Recep Tayyip Erdoğan'ın tahakkümü ve vesayeti var. Çünkü sayın grup başkanevikili diyor ki, 'Biz Baykal'a eğer oy verseydik, bize diyeceklerdi ki' diyerek Recep Tayyip Erdoğan'ın kullandığı ayrıştırıcı, ötekileştirici, bir tarafı diğerine hedef gösteren bir dili kullanıyor. Gerçekten Recep Tayyip Erdoğan'ın MHP'nin bu kadar kimyasını bozmuş olabileceğini, bu kadar düşüncelerinin, beyin kıvrımlarının kendisinde yer etmiş olabileceği ve onların siyasetine bir yön veriyor olması gerçekten düşündürücüdür."

CHP Grup Başkanvekili Özel açıklamasına devam ederken İsmet Yılmaz'ın MHP'nin sayesinde TBMM Başkanlığı'na seçildiğini belirtip şunları söyledi:

"Açıklamalarda, akılla, zekayla ve mantıkla izah edilemeyecek şeyler var. Örneğin şunu söylüyor 'Biz Baykal'a oy vermedik ama İsmet Yılmaz'a da oy vermedik.' Siyaset kimin hangi davranışının kimin hangi sonucu ürettiği üzerinden bir okuma yapar. Geçersiz oy vermeyi siyasi oy tarihimize kazandıran MHP, verdiği geçersiz oylar ile doğrudan İsmet Yılmaz'ın seçilmesine sebebiyet vermiştir. Diyorlar ki, 'Biz vermedik, onlar Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy verselerdi?' Şu bir gerçek. CHP bütün gücüyle Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy verse hala 50 oy eksiği var MHP'nin. Bu seçimden beri selamını bile almadıkları, 'Onlar oy verirse olmayız' dedikleri, hatta bi ara Baykal'a oy vermeme gerekçesi olarak söyledikleri 'HDP destekleyecekse biz yokuz' dedikleri HDP'den en az 50 oy alacaklarını mı umuyorlardı? Bunu ne yüzle isteyecekler. Daha doğrusu elbetteki istemeyecekler. Bu nasıl milliyetçilik ki milletin aklı ile alay ediyorsunuz? Ramazan günündeyiz. Bütün Türkiye'nin bildiği, ama kimsenin savunulmasına ihtiyaç duymadan Ramazan'da orucunda, namazında, niyazında olan birisine, Baykal'a 'Dinsiz' diyebilmek, siyasi bir ihtiras ile yapabilmek ve bunu söylerken bundan bir siyasi rant devşirmeye ayıp örtmeye çalışmak gerçekten MHP'nin içinde bulunduğu acizliği gösteriyor. Kaldı ki kişinin dini yaşamasıyla ilgili değerlendirmeleri siyasetin içine sokmaya çalışmak, siyaseti orta çağ anlayışına çekmek demek. 2015 yılı Türkiye'sinde yaşadığımızı sayın Halaçoğlu'na hatırlatmaktan başka yapılacak bir şey yok."

İSTİFA ETSİN

CHP Grup Başkanvekili Özel, MHP Grup Başkanvekili Halaçoğlu'na seslenerek, "Bugün Türkiye'nin siyasi tarihine Halaçoğlu'nun ifadeleri ile bir utanç günü olarak geçmiştir. MHP'nin genelinin bu kanaati paylaştığını düşünmüyoruz. Sayın Halaçoğlu'nun partisi MHP'ye verdiği ağır rahatsızlıktan dolayı ve siyasete kazandırdığı bu inanılmaz ayıptan dolayı bir, derhal özür dilemeye, iki, derhal görevinden istifa etmeye davet ediyoruz" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler