CHP ve HDP'den gecikme eleştirisi

Ankara'da siyaset, hükümet kurma süreci ve koalisyon görüşmelerine kilitlendi. Bu hafta Meclis Başkanlık Divanı oluşturulacak. Ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümet kurma görevini Başbakan Ahmet Davutoğlu'na verecek.

CHP ve HDP'den gecikme eleştirisi
- A +

 

Başkanlık Divanı'nın oluşması için ilk adım bugün atılacak. Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, Danışma Kurulu'nu toplantıya çağırdı. O toplantıda, Başkanlık Divanı'nda görev alacak üye sayısı ve görev dağılımı belirlenecek.

CHP VE HDP'DEN GECİKME ELEŞTİRİSİ

Ancak muhalefet sürecin uzadığı görüşünde. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşturulmasının geciktirildiği görüşünde.

GÖK: "HUKUKEN UYGUN DEĞİL, ANAYASAYA AYKIRI"

Meclis Başkanlık Divanının oluşturulmasının da geciktirildiğini, Danışma Kurulunun toplantıya çağrılmadığını ifade eden CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Meclis, iktidardan düşmüş bir partinin geçici hükümetiyle sürdürülmek ve çalışmalar bu şekilde AKP'nin oldu bittiye getireceği bir sürece yayılmak istenmektedir. Bu hukuken de teamüller açısından da uygun değildir. Anayasa'ya aykırıdır" diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Devlet dairelerindeki atamayı yapması hukuken mümkün olmayan bir hükümetin katılacağı YAŞ Toplantılarının da hukukiliği tartışmalıdır. Böyle önemli konular ancak yetkili, Meclis'ten güvenoyu almış bir hükümetin yapacağı konudur. YAŞ Toplantısını geçici bir hükümetin üyeleri olarak sürdürmek de hukuken mümkün değildir" dedi.

Gök, bir başka soruyu yanıtlarken de "Cumhurbaşkanı, AKP görevi devretmeden, yani şu andaki hükümet görevi devretmeden, bir hükümetle seçimlere gitme arayışı içinde" dedi.

BALUKEN: "CUMHURBAŞKANI ERKEN SEÇİM İSTİYOR"

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, hükümetin kurulmasının geciktiği iddialarına ilişkin soruya, "Daha çok Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sanki yönettiği bir süreç var gibi duruyor. Cumhurbaşkanı bir erken seçim istiyor, kendi görev alanında olmamasına rağmen hemen hemen her gün koalisyon formülleri üzerine yorum yapıyor, hükümet arayışları üzerine yorumlar yapıyor. Bütün yorumlarını da bir erken seçime çıkacak şekilde çok kaygısız şekilde kamuoyu önünde paylaşmaya devam ediyor" yanıtını verdi.

KOALİSYON SEÇENEKLERİ

Koalisyon turları öncesi, partilerin tavırları da belli olmaya başladı.

"Kırmızı çizgimiz yok" açıklaması yapan Başbakan Davutoğlu, tüm partilerle görüşecek. ak parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konumunun pazarlık konusu yapılmayacağını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde ise ilk seçenecek, AK Parti'nin dışarıda kaldığı bir hükümet modeli. CHP hükümet ortaklığı için, aralarında seçim vaaatlerinin, hukukun üstünlüğünün, siyasi ahlak yasasının da olduğu 14 ilke açıkladı.

Milliyetçi Hareket Partisi, HDP'nin içinde olduğu tüm formüllere kapıyı kapatmış durumda. MHP'nin kırmızı çizgisi ise, çözüm sürecinin rafa kaldırılması.

HDP ise çözüm sürecin devam etmesini istiyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler