CHP milletvekili adaylarından ‘bursa.com’a ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Zafer Yıldız ile partinin Bursa milletvekili adayları Prof. Dr. Lale Karabıyık, Orhan Sarıbal ve Mustafa Şenyurt bursa.com’u ziyaret etti.

CHP milletvekili adaylarından ‘bursa.com’a ziyaret
- A +

 

Ziyarette, Cumhuriyet Halk Partisi'nin medya ile ilgili hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulunan Milletvekili adayları, öncelikle basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanmasına önem vereceklerini ifade ettiler. Medya kuruluşları ve mensuplarına karşı partizanca saldırılara ve keyfi cezalandırmalara son vereceklerini vurgulayan CHP'liler, seçim beyannamesinde de yer alan diğer hedeflerini şöyle özetlediler: "Yazar ve gazetecilerin maruz bırakıldığı işten attırma, polis baskınları, hukuksuz yargılama, sansür ve hakaret davaları gibi uygulamalara son vereceğiz. Medya emekçilerinin sendikalaşmasının önündeki yasal engelleri kaldıracağız. Medya çalışanlarına iş güvencesi sağlayacağız. Yerel medya kuruluşlarını destekleyeceğiz. Yerel medya üzerindeki siyasi baskılara son vereceğiz. "İnternete ilişkin tüm kanunların, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile uyumlu hale getirileceğini söyleyen CHP Milletvekili adayları, "Mahkemeler dışındaki mercilerin erişim engelleme yetkisini kaldıracağız. Özellikle, İçişleri Bakanlığı kararnamesi ve polis eliyle yapılan sosyal medya izlemeleri ve fişlemelerine son vermeyi hedefliyoruz" dediler.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı da, basının sorunlarına ilişkin özet bir bilgi vererek, gazeteciliğin, eskiden olduğu gibi itibarlı bir meslek olması için yoğun çaba harcadığını ifade etti. Türk Ceza Kanunu’nun ve Terörle Mücadele Kanunu’nun bazı maddelerinin ifade özgürlüğünü kısıtlayan hükümler içerdiğine dikkat çeken Kolaylı, “Meslektaşlarımız yazdıkları yazılar, yorumlar ve haberler nedeniyle yargılanmaktadır. Bu durumun sona erdirilmesi ve basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması gerekmektedir. Bu gereklilik, Bursa Gazeteciler Cemiyeti’mizin ve Gazeteciler Konfederasyonumuzun önceliği oldu. Olmaya da devam ediyor” dedi.

Mesleki sorunların çözümü amacıyla Türkiye genelinde 84 gazeteciler cemiyeti ve basın meslek örgütünün üye olduğu 8 federasyonun birleşmesiyle Gazeteciler Konfederasyonu’nun kurulduğunu anlatan Nuri Kolaylı, “Basının sorunlarına, Türkiye genelinde örnek bir dayanışma sergilenerek çözüm bulunması ana hedefiyle kurulan Gazeteciler Konfederasyonu’nun Birinci Genel Kurul Toplantısında, Genel Başkanlığı Bursa’nın üstlenmesini sağladık. Türkiye’nin bütün illerinden toplanarak Ankara’da buluşan 144 delege, genel başkanlığa Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak beni oybirliği ile seçti. Şimdi bütün gücümüzle basının erozyona uğrayan saygınlığını yeniden kazanması için çalışıyoruz” dedi. Kolaylı, Milletvekilliği seçimlerinin ardından "basının sorunları ve çözüm önerileri" içerikli dosyayı mecliste temsil edilecek tüm partilere sunacaklarını sözlerine ekledi. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler