Cevizin bilinmeyen özelliği!

KAHRAMANMARAŞ Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Sütyemez, ceviz ağacının havaya sülfür gazı salgılayarak yaşadığı 500 yıl boyunca ozon tabakasını onardığını söyledi.

Cevizin bilinmeyen özelliği!
- A +

 


Cevizin havaya sülfür gazı salgıladığını son yıllarda yapılan çalışmalarla ortaya çıkarıldığını belirten Sütyemez, ozon tabakasının onarımında önemli rol oynayan cevizin ekonomik olarak üreticisine 100 yıl, doğaya ise salgıladığı maddeyle 500 yıl katkı sunduğunu kaydetti. Cevizin ekonomik, insan beslenmesi ve hava için önemli bir meyve olduğunu anlatan Sütyemez, şöyle dedi:"Gelişmiş ülkelerde yapılan bazı çalışmalar, cevizin bilinmeyen bir özelliği daha ortaya koydu. O da cevizin bitkisel olarak atmosfere sağladığı katkı. Ceviz meyve türü, ağaç olarak, fizyolojik olarak faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu fizyolojik faaliyetler içerisinde özellikle fotosentez ve solunum mekanizması içerisinde havaya sülfür gazı salgıladığı ortaya çıkarılmıştır. Yapılan araştırmalarda sülfür gazının da atmosferde ozon tabakasının tamirinde çok önemli rol oynadığını ortaya koymuştur. Bu bakımdan ceviz, ayrıca da ozon tabakasının tamirinde sülfür gazını sağlaması yönüyle de önemlidir. Bu şunu gösteriyor ki ceviz ekonomik, insan beslenmesi ve hava için çok önemli bir meyve türüdür. O yüzden ben yıllardır söylüyorum; her yere ceviz, her yer yeşil. O yüzden ülkemizin uygun yerlerine, yol kenarları, sınır kenarları başta olmak üzere mümkün olan uygun olan her yere ceviz dikmenin faydası yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. O yüzden ülkemiz için stratejik bir meyve olan cevizin uygun alanlara dikilmesini ısrarla tavsiye ediyorum. Eskiden büyüklerimiz ceviz gölgesinde uyunmaması, baş ağrısı yaptığını söylerlerdi. Cevizin salgıladığı bu önemli maddeden dolayıdır ki böyle bir söylem vardır. Bu söylemin altında çok önemli faydalı bir gerçek yatıyormuş. O da sülfür gazı. Bu da cevizin önemini ayrıca ortaya koymuştur."

'EN AZ 500 BİN TON CEVİZ ÜRETMEMİZ GEREKİYOR'
Bilimsel kaynakların, her insanın yılda 3-4 kilo ceviz tüketmesini tavsiye ettiğini ifade eden Sütyemez, Türkiye'deki yıllık 100-120 ton ceviz üretiminin en az 500 ton olması gerektiğini vurgulayarak, "Bir ceviz ağacı, yaşadığı ve yaprağını açtığı müddetçe salgıladığı sülfür gazından dolayı ozon tabakasına ayrı bir katkısı var. Bir ceviz ağacı ekonomik olarak üreticisine 100 yıl para kazandırdığı gibi, bitkisel olarak da yaklaşık 500 yıl yaşar ve bu süre boyunca da meyve olarak çok katkısı olmasa da tabiata, ozon tabakasının tamirine çok katkısı olan bir bitki türüdür. Türkiye'deki ceviz üretimi kaynaklarda 200-205 bin ton olduğu söyleniyor. Ama maalesef yaklaşık 70-80 bin tonu ithal edilmektedir. Türkiye'de 100-120 bin ton civarında ceviz üretimi var. Oysaki olması gereken en az 500 bin tondur. Çünkü Türkiye'de kişi başına ceviz tüketimi yaklaşık 250-350 gram. Oysaki bilimsel kaynaklar bir insanın yılda 3-4 kilo ceviz tüketmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Buradan hareketle bizim en az 500 bin ton ceviz üretmemiz gerekiyor. Yani bir yol kenarına, bağa, bahçeye ceviz dikildiği zaman meyve vermese bile sizin farkında olmadan doğaya çok önemli bir katkınız var" şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler