Çektiği fotoğraf bebeğinin hayatını kurtardı

İngiltere'de yaşayan 32 yaşındaki ​Elizabeth Hale adlı anne, yeni aldığı cep telefonu ile sekiz aylık bebeği Thomas'ın fotoğraflarını çekmeye başladı.

Çektiği fotoğraf bebeğinin hayatını kurtardı
- A +

 

İlk karede, bebeğin gözlerindeki flaş yansımasında tuhaflık olduğunu gören anne, cep telefonunun kamerasında bir tuhaflık olduğunu düşündü.

Bunun üzerine tekrar tekrar fotoğraflar çeken anne, fotoğrafların hepsinde çocuğun bir gözünün kedi gözü gibi göründüğünü ve aynı tuhaf parlamanın olduğunu farketti.

Uzman bir doktora gösterilen Thomas'ta beş yaş altındaki çocuklarda görülen bir kanser türü olan göz kanseri (retinoblastom) olduğu tespit edildi. Thomas'ın biri sol diğer üçü sağ gözünde olmak üzere dört tümörünün olduğu ortaya çıktı.

Altı aylık kemoterapiye başlayan bebek Thomas'ın her üç haftada bir girdiği lazer tedavisine iyi yanıt verdiği bildirildi.
Çocuklarda görülen retinoblastomun belirtileri arasında özellikle flaşla çekilmiş fotoğraflarda kedi gözü yansıması ya da siyah göz görüntüsünün oluşması yer alıyor.

Özellikle 5 yaş altı çocuklarda görülen bu kanser türünün erken teşhisi durumunda vakaların yüzde 95'inin iyileştiği belirtiliyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler