Castro’nun Bodrum tatili Küba’yı ikiye böldü

Küba'nın efsane lideri Fidel Castro'nun oğlu Antonio Castro Soto Del Valle'nin Bodrum tatili Küba'da komünistlerle burjuva sınıfını karşı karşıya getirdi

Castro’nun Bodrum tatili Küba’yı ikiye böldü
- A +

 

Küba devriminin mimarı efsanevi komünist lider Fidel Castro’nun küçük oğlu Antonio Castro Soto Del Valle’nin Bodrum’da gerçekleştirdiği ve olaylara sahne olan lüks tatilinin yankıları devam ediyor.

Antonio Castro Soto Del Valle’nin Bodrum tatili Küba’da yaşayan burjuva toplumu ile komünist halkı karşı karşıya getirdi. Eleştiriler öylesine yoğunlaştı ki Kübalılar Castro rejiminin, küçük Antonio’nun Türkiye’ye bir iş ziyaretine mi yoksa eğlenmeye mi gittiğinin açıklamasını istediler. Bazı gazeteler, halkın rüyasında bile göremediği 1000 doları nasıl oluyor da Castro’nun oğlunun sadece bir geceliğine Bodrum’daki suitlerden birine harcadığını sorarken bu olaya sessiz kalan Komünist Partisi’ni suçladılar. ABD’nin yıllardır Küba’ya uyguladığı ambargoyu kaldırmasıyla ekonominin canlanmasını bekleyen iş çevreleri Antonio Castro’nun iyi bir işadamı olduğuna değinerek bu şahsın Türkiye’ye iş bağlantıları yapmak için gittiğini savundular.

Küba’nın önde gelen gazetelerinden Marti ise “Hepimiz Antonio Castro’nun korumasıyız” başlıklı bir haber yayınlayarak Fidel Castro’nun küçük oğlunun özel okullarda nasıl bir eğitim aldığını okuyucularına duyurdu. Antonio Castro’nun küçüklüğünden beri burjuva yaşantısına büyük özlem duyduğunu hatırlatan gazete ne Fidel Castro’nun ne de kardeşi Devlet Başkanı Raul Castro’nun, Antonio Castro’yu topluma tanıtma ihtiyacı duymadığını vurguladı.

Bodrumda DHA muhabirini tartaklayarak olaylar çıkaran Antonio Castro Soto Del Valle için en ağır ifadeler Contactomagazin dergisi tarafından geldi. Dergi “Küçük Castro’nun skandallara sahne olan lüks yaşamı” başlıklı bir haberinde 46 yaşında bir doktor olan Antonio’nun Küba’da yeni girilen kapitalist sistemin öncülerinden biri olduğuna dikkat çekti.

Dergi, işçi ve köylü sınıfının devrimi için yola çıkan Fidel Castro’nun bunda başarılı olmasına rağmen oğlunu burjuva sınıfına kaptırmaktan kurtaramadığını iddia etti. Contactomagazin dergisi ayrıca komünist rejimin, Fidel Castro’nun oğlunun 50 metrelik yatın ve geceliği herbiri bin dolar olan 5 suitin parasının hangi fondan karşılandığına da açıklık getirmesi çağrısında bulundu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler