Cari açık beklentileri aştı

Cari işlemler açığı uzun aradan sonra ilk kez yıllık bazda Mayıs ayında artışa geçti ve beklentileri aştı.

Cari açık beklentileri aştı
- A +

 

Cari işlemler açığı uzun aradan sonra ilk kez Mayıs ayında artışa geçti ve beklentileri aştı. Kaynağı belirsiz döviz girişleri de Mayıs'ta 1.8 milyar doları geçti.

Merkez Bankası verilerine göre, cari işlemler açığı Mayıs ayında, geçen yılın aynı ayına göre 342 milyon dolar artarak 3 milyar 994 milyon dolara yükseldi. Banka ve aracı kurum analistleri ortalama 3.6 milyar dolar açık bekliyordu.

Cari işlemler açığı yılın ilk beş aylık döneminde 18.55 milyar dolara, Mayıs sonu itibarıyla yıllık bazda da 44 milyar 687 milyon dolara yükseldi. Nisan'daki 2.9 milyar doların ardından, Mayıs ayında da, kaynağı belirsiz döviz girişi 1 milyan 801 milyon doları buldu. Böylece, yıl başından bu yana kaynağı belirsiz döviz girişlerinin net toplamı 8 milyar 898 milyon doları buldu.

Merkez Bankası açıklamasında, cari açıktaki artışı nedenlerine ilişkin olarak şu değerlendirmeye yer verildi:

"Ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 127 milyon dolar azalarak 5 milyar 367 milyon dolara gerilemesine rağmen, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 272 milyon dolar azalarak 2 milyar 138 milyon dolara gerilemesi ve birincil gelir açığının 147 milyon dolar artarak 814 milyon dolara çıkması, cari işlemler açığının artmasında etkili olmuştur."

Merkez Bankasıverilerine göre, parasal olmayan altın kalemi net ithalat olarak, bir önceki yılın Mayıs ayındaki 621 milyon dolardan, bu yılın aynı ayında 108 milyon dolara düştü. Aynı dönemler itibarıyla net turizm gelirleri de, bir önceki yılın aynı ayına göre 169 milyon dolar azalarak 2.11 milyar dolara geriledi. Buna karşılık, yatırım dengesindeki net çıkışlar da aynı dönemde 219 milyon dolar artışla 407 milyon dolara yükseldi.

Diğer yandan, Mayıs ayında portföy yatırımlarında 2.5 milyar dolar net çıkış gerçekleşti. Bu dönemde resmi rezervler de 2.04 milyar dolar azaldı.

İlgili Haberler