Caretta caretta'ya 3D çene protezi

Çenesi parçalanmış halde bulunan caretta caretta deniz kaplumbağasına cerrahi operasyonla takılan "3D çene protezi", Mustafa Kemal Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ekibine ödül kazandırdı

Caretta caretta'ya 3D çene protezi
- A +

 

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı ve MKÜ Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım ve Tedavi Merkezi (DEKİYM) Müdürü Veteriner Hekim Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ başkanlığında, Yrd. Doç. Dr. Cafer Tayer İşler, Veteriner Hekim Barbaros Şahin, Veteriner Hekim Cengiz Aslan tarafından Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan’da Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde dünyada ilk kez gerçekleştirilen 3D Çene Protezi ve Doku Flebioperasyonu 5-6 Haziran 2015 tarihinde Ankara’da düzenlenen 3. Veteriner Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi’nde Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ tarafından poster olarak sunuldu.

"Bir Caretta Caretta Deniz Kaplumbağada Mandibula ve Maxilla Defektinin 3D Çene Protezi İle Rekonstrüksiyonu (Dünyada ilk olgu)" isimli poster bildiri kongre bilimsel değerlendirme kurulu tarafından 2015-VOTDER En Özgün Araştırma Ödülüne layık görüldü.

GENEL DURUMU İYİ, ÇENESİNİ AÇIP KAPATABİLİYOR

Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ, 3D çene protezi takılan caretta carettanın genel durumunun iyi olduğunu, çenesini açıp kapatabildiğini, çene protezi ve doku flebi ile ilgili doku reddi veya enfeksiyon görülmediğini, post-operatif bakım ve rehabilitasyon aşamasının ise itina ile takip edildiğini bildirdi.

Mustafa Kemal Üniversitesi ile Pamukkale Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezleri ve BTECH innovation işbirliği ile gerçekleştirilen "3D Yazılımlı Çene Protezi" uygulamasının çenesi parçalanmış ve maddi kayıplı veya çene tümörlü insan ve hayvanlar için de bir umut kaynağı olduğunu bildirdi.

Yorum Ekle