Çanakkale'de ülkücülerden Çin protestosu

ÇANAKKALE'de Ülkü Ocakları ve Türkiye Kamu-Sen, Çin'in Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine uyguladığı işkenceyi protesto etti.

Çanakkale'de ülkücülerden Çin protestosu
- A +

 

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan ülkü ocakları üyeleri ile Kamu-Sen Çanakkale İl Temsilciliği üyeleri Kordon'daki Truva atına kadar ellerinde pankartlarla yürüdü. 'Türkiye uyuma kardeşine sahip çık' ve 'Yaşasın bağımsız Doğu Türkistan' sloganları atan grubun yürüyüşüne MHP Çanakkale Milletvekili İbrahim Kürşat Tuna, MHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Balkan, Kamu-Sen İl Temsilcisi Resul Demirtaş, Çanakkale Ülkü Ocakları İl Başkanı Selçuk Biçerer de katıldı.

Truva atı önünde konuşan Çanakkale Ülkü Ocakları Başkanı Selçuk Biçerer, "Ülkü Ocakları olarak dün olduğu gibi, bugün de zalimin zulmüne karşı soydaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha haykırmak istiyoruz. Son ülkücü nefesini vermediği ve kanımızın son damlası akmadığı sürece Doğu Türkistan sevdamızdan vazgeçmeyeceğiz. Acılarını yüreğimizde hissedecek, dertlerini derdimiz kabul edeceğiz" dedi.

Türkiye Kamu-Sen Çanakkale Temsilcisi Resul Demirtaş, Çin'in yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan'da sistematik katliamlarına devam ettiğini savunarak, gümrük kapılarından tek bir Çin malının Türkiye'ye girmemesi gerektiğini söyledi.

MHP Çanakkale Milletvekili İbrahim Kürşat Tuna ise, "Ramazan ayındayız. Ramazan ayı bereket ve rahmet ayıdır. Ne yazık ki Çin, katliama devam ediyor. Dini özgürlüklerini ellerinden almaya devam ediyor. Biz de TBMM'de yetkimizi kullanarak Dış İşleri ile birlikte Çin üzerinde yaptırım uygulamaya çalışacağız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından grup sessiz bir şekilde dağıldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler