Çalışan annelerin 8 altın kuralı

Kadınların; anne, işkadını, eş gibi bir çok kimlik arasına sıkıştığını anlatan Arya Akademi kurucusu, Eğitmen ve Danışman Gülay Savaş, şunları söyledi:

Çalışan annelerin 8 altın kuralı
- A +

 

“Anne, kadın, işkadını,eş gibi bu kadar çok kimliğin arasında, hangisine öncelik vermeliyiz? Ya da hangisiyiz?Çalışan bir kadının çocuğu varsa, aklı evde kalır ve vicdanı sızlar.

Eve geldiğinde çocuklarıyla ilgilenirken; patronu yada müşterisi aradığında; bu seferde işteki sorumluluklarını düşünür,yine üzülür ve stress yapar.

Bu döngüde, iş-ev ve sorumluluklarımız arasında yaptığımız sürekli ‘git-gel’lerilede; hayatı kaçırdığımızı düşünürüz ve bu seferde depresyona gireriz.

Peki, tüm bu üretkenliğimiz ve sorumluluklarımız arasında; yaşamımızdaki mutluluk ve huzur dengesini nasıl bulabiliriz. Bu noktada, şunları söyleyebiliriz” dedi.

İŞ VE YAŞAM DENGESİNİ KURMANIN 8 ALTIN KURALI

1- Önce, yaşamınızdaki öncelikler sırasında, kaçıncı sırada olduğunuzu kendinize sorun. Eğer tüm bunların içinde sonuncu iseniz, yada kaybolmuşsanız; lütfen kendinizi birinci sıraya alın. Bilinki, siz varsanız dünyanız var. Kendini aydınlatmayan bir mum, hiçbir yeri aydınlatmayacaktır.

2- İşiniz ve eviniz arasına; küçük molalar ve kaçamaklar yerleştirin. Kendinizi mutlu edecek ufak bir kahve molası vermek yada bir arkadaşınızla kısa bir sohbet yapmak, yürüyüş yapmak, spor yapmak gibi kendinizi mutlu edecek ve şımartacak ufak ödülleriniz olsun. Böylece, bedeninizdeki serotonin ve endorfin salgınız artacaktır ve evde, işyerinde, kendinize ve herşeye karşı daha verimli, enerjik ve sabırlı olacaksınız.

3- Kadın kimliğinize sahipolun. Flörtözolun, dişienerjinizikoruyun.

4- Evdeki işlerde ise,eşiniz ve çocuklarınız arasında görev paylaşımı yapın. Aynı çatı altındaki sorumluluklarınızı paylaşın.

5- Mutlaka,birhobiedinin.

6- Kendi başınıza kalabildiğiniz anlarınız olsun.

7- Duygu defteriniz olsun ve duygularınızı yazarak aktarın.

8- Unutmayın önce insanız; sonra kadın; sonra anne…Varsak, varlar…

Yorum Ekle