Çalar saat teknolojiye yenik düştü

Kayseri'de saatçilik yapan Ali Erkara, cep telefonları çıkmadan önce vatandaşların sahura çalar saatlerin ziliyle uyandığını söyleyerek, "Vatandaşlarımız artık sahura çalar saatlerin zil sesi yerine cep telefonunun alarm sesi ile kalkıyor" dedi.

Çalar saat teknolojiye yenik düştü
- A +

 

Geçen yıllarda Ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber sabaha kadar çalar saat tamir ettiklerini ve vatandaşların sahura kalkmak için çalar saatlere yoğun talep gösterdiklerini dile getiren saatçi esnafı Ali Erkara, çalar saatin teknolojiye yenik düştüğünü söyledi.

Kayseri'de saatçilik yapan Ali Erkara, çalar saatin tarih olduğunu ve cep telefonlarının çalar saatin yerini aldığını söyledi. Saatçi Erkara, "Satışlarımızın düşük olmasına rağmen insanların ihtiyaç duyduğu aksesuarlardan biri saatlerdir. Saat zaman olarak günlük hayatımız da çok yer kaplar. Çalar saatlerimize genel de Ramazan ayında rağbet olurdu. Eski ustalarımızın zamanında çalar saatleri sabahlara kadar tamir ederdik. Şimdi o yoğunluk yok. Artık insanlarımız cep telefonu ile sahura kalkıyor" ifadelerini kullandı.

Cep telefonlarının yaydığı radyasyon nedeniyle insan sağlığını tehdit ettiğini söyleyen Erkara, çalar saatin sağlıklı olduğunu belirterek, "Çok çeşitli çalar saatler vardır ve fiyatları makuldür. Hem sağlık açısından hem de nostalji açısından vatandaşlarımızın çalar saatleri almalarını tavsiye ederiz" dedi. 

Yorum Ekle