Çakma mala büyük kıskaç

Çakma mal ticareti yapanlar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın sıkı kontrolüne takıldı. Gümrüklerde yakalanan bazı kaçak malların aynı zamanda taklit olduğu da ortaya çıktı

Çakma mala büyük kıskaç
- A +

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kaçak ve taklit mallara karşı gümrüklerde devreye aldığı sıkı kontrolle sahte ürün ticareti yapanları kıskaca aldı. Geçtiğimiz günlerde bu alanda önemli bir başarıya imza atan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı dev markaların çıkardığı mahkeme kararlarıyla birlikte harekete geçti. Bakanlık, kaçak olduğu belirlenen yüzbinlerce ürünün aynı zamanda taklit mal olduğunu ortaya çıkardı.

BÜYÜK BAŞARIYA İMZA ATILDI
Yabancı markaların Gümrük Bakanlığı'na yaptığı müracatlar sonucunda gümrüklerde kaçakçılık ürünü olup müsadere rejimi gereğince satışa çıkarılacak olan yüzbinlerce ürünün taklit olduğu tespit edildi. Böylece ürünlerin satışı durduruldu. Kahveci Hukuk Bürosu'nun sahibi avukat Vehbi Kahveci, daha önce taklit mal olarak tespiti yapılmamış ancak kaçakçılık konusu olan ürünlerin, gümrükler tarafından kaçak malların tasfiyesi gereğince satışa sunulduğunu, şimdi ise bunların taklit olduğunun fark edilip satışının durdurulduğunu açıkladı. Kahveci, "Gümrük Bakanlığı son dönemde çok ciddi bir çalışma başlatmak suretiyle gümrüklerde bu ürünlerin satılmasını engelleme kararı aldı. Biz de mahkemelerden kararlar götürerek bu ürünlerin satışını engelliyoruz. Şu anda gümrüklerin tasfiye sisteminde büyük bir birikim söz konusu. Mallar imha edilmeyi bekliyor" dedi. Kahveci, malların ne şekilde imha edileceğinin belirlenmesi için yargılama sürecinin devam ettiğini belirttti. Etiketi çıkarıldığında bir ürünün bütünlüğünün bozulmaması halinde, o malın satışının yapılabileceğini söyleyen Kahveci, "Ancak bu, tekstil ürünleri için geçerli olabilir. Parfüm gibi ürünler sıvıları boşaltılıp şişeleri kırılmak suretiyle imha ediliyor" diye konuştu.

KONTROL ARTIYOR İMAJ YÜKSELİYOR
Vehbi Kahveci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerde yine büyük bir operasyona imza attığını söyledi. Gümrüklerde TIR'lar dolusu taklit ürünün yakalandığını belirten Kahveci, "Yurtdışına giderken bu ürünlerin yakalanması Türkiye'nin taklit mal konusundaki negatif imajını pozitife çevirme yönünde çok büyük bir adım" dedi. Bulgaristan, Yunanistan ve İngiltere'de Türkiye sınırlarından yurt dışına çıkan tekstil ve aksesuvar yüklü TIR'ların şüpheli olarak arandığını belirten Kahveci, "Bakanlığımızın bu yönde sıkı kontroller yapması Türkiye'nin denetim imajını kuvvetlendiriyor. Aynı zamanda işini hakkıyla yapan Türk ihracatçılarının da imajı düzeliyor" dedi.

İlgili Haberler