Buzlar eriyor mu?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kılıçdaroğlu’nun “Rövanşist olmayız” ifadesini “Son derece olumlu buluyorum” sözleriyle yanıtladı. Bu sözler Ak Parti ile CHP arasında buzların eridiği yorumlarını beraberinde getirdi

Buzlar eriyor mu?
- A +

 

Önümüzdeki hafta başlaması beklenen koalisyon turları öncesinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili dosyalar konusunda, “intikam alıyormuş gibi bir havayı vermek istemiyoruz” demesi Ak Parti’de olumlu yankı buldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kılıçdaroğlu’nun sözleri için, “Olumlu buluyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu, önceki gün, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, koalisyon ortağı olmaları halinde, 17-25 Aralık dosyaları ve MİT tırları gibi konularda nasıl hareket edeceğinin sorulması üzerine, “Onlar da gelir ama hemen gelmez. Sanki böyle Erdoğan’dan intikam alıyormuş gibi bir havayı da vermek istemiyoruz. Bu normal akışı içinde parlamentoya gelmeli ve gerçekten hukuk kuralları içinde gelmeli. Yeni deliller, suç unsurları çıkmalı ki sağlıklı bir şekilde, önyargısız oturulup görüşülebilsin, tartışılabilsin. Öbür türlü vatandaşın aklında şu olmasın; ‘bunlar geldiler, intikam hırsıyla hareket ediyorlar, bir rövanş gibi...’ Toplumda böyle bir beklenti de var ama bu CHP’ye yakışmaz. ‘Meclis çoğunluğumuz var, intikam hırsıyla gidelim, üstüne yürüyelim. Biz bunu hallederiz’ demek Kenan Evren’in yargılanmasına benziyor” dedi.

Davutoğlu, Ak Parti’de olumlu yankı bulan bu sözlerle ilgili olarak dün şunları söyledi:

Cumhurbaşkanımızın beni görevlendirmesiyle görüşmeler başlayacaktır. Şu ana kadar yapılan resmi hiçbir temas olmamıştır, karşılıklı görüşler, fikirler beyan edilmiştir. Bu çerçevede de Kılıçdaroğlu’nun bugün basına yansıyan ifadelerini son derece olumlu buluyorum, bunu da ifade edeyim. Yani seçimin ilk günlerinde söz konusu olan ‘yüzde 60’lık blok’, kutuplaşma ifadesi içeren yaklaşımlardan sonra görüşmelerin yaklaştığı bir dönemde her türlü görüşe açık olduğunu, rövanşizme hiç itibar etmeyeceğini vurgulaması önemlidir. 

Bizim için de Cumhurbaşkanlık makamına gösterilmesi gereken saygı sadece Cumhurbaşkanımızın, partimizin genel başkanı ve başbakanlığı ve kurucu liderliği anlamında taşıdığı önem dolayısıyla değil, Türkiye Cumhuriyeti devletinin en üst makamı olması hasebiyle de mutlaka bu tartışmaların dışında tutulması gerektiğini düşündük ve o makamın onurunu korumak hepimizin vazifesi. Bu açıdan ve diğer konularda rövanşizm benzeri bir tutumun takınılmayacağı gibi bir yaklaşım doğrudur. Ümit ederim bu anlayışla ziyaretlerimiz gerçekleştiğinde olumlu adımlar atılır, yine ümit ederim ki Sayın Bahçeli de MHP de benzer bir yaklaşım da HDP içinde de değerlendirmeler benzer bir yaklaşımla ele alınır ve Türkiye’de olumlu bir atmosfer söz konusu olur.”
 
Üç dönem kuralının değişip değişmeyeceğine dair soruya da Davutoğlu, “Ak Parti’de ta kuruluşundan beri uygulanan bir kuraldır. Bu kuralın, kapsamına girmiş arkadaşların siyasi aşkını etkilemediğini de son seçimler gösterdi. Hepimiz ortak bir gaye için çalışıyoruz. Şu anda koalisyon kurulması gündemde olduğu için, normal bir dönemde seçim yapılacağı düşüncesinde olduğumuz için bu tartışmalar gündemimizde yok. Ama eğer herhangi bir şekilde seçim tarihinde bir değişiklik olursa, ilgili kurullarımızda bütün bu konular ele alınır” yanıtı verdi. Davutoğlu, bakanlık sayısında artış olacağına dair iddialar üzerine de, “Seçim neticesi böyle olmamış olsaydı ve koalisyon ihtiyacı olmamış olsaydı da bizim 13 yıllık tecrübeye dayalı olarak bakanlıklarımızın bazılarının yeniden yapılandırılması konusunda ön görüşmelerimiz vardı. İhtiyaç hasıl olursa bu düşünülür ama bu kesinlikle koalisyon kaygılarının parçası değildir. Koalisyon sebebiyle bakanlık sayısında artış düşünülmez. Ancak, ihtiyaç hasıl olmuşsa bunları değerlendiririz” yanıtını verdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler