Büyükşehir bütünşehir yatırımlarında hız kesmiyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa.com’da yayınlanan Bursa’nın Öncüleri programına konuk oldu. Bursa'yı geliştiren projeleri kararlı adımlarla hayata geçiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, düzenlendiği basın toplantısında, görevdeki 7. yılını değerlendirdi.

- A +

 

Müzekker SUBAŞI/BURSA.COM

Bursa'nın değerlerinin ve kaynaklarının zenginliğinin ne kadar fazla olduğunu belirten Recep  Altepe, "Bursa, artık bir dünya kenti olma yolunda hızlı gelişmelerini her alanda sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi olarak gelişmiş bir marka kenti oluşturmak için her alanda faaliyetlerimize aralıksız devam ediyoruz. Çalışınca oluyor. Bursa, son 7 yılda, Büyükşehir Belediyesi'nin 20 yıllık tarihinde yapılan yatırımlardan daha fazla hizmetle buluştu. Büyükşehir Belediyesi olarak sadece kent merkezinde değil, ilçelerde de hizmetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. 7 yılda raylı sistemde 31 km, hedeflenen 450 tarihi ve kültürel miras projelerinden 258 proje, 232 spor tesisi, 916 km yol çalışmalarının tamamlayarak ve 472 milyon TL (472 trilyon) kamulaştırma yaptık. 'Yıldırım Metrosu'nun müjdesini verrdi. Altepe, "Bursa'nın Yalova Yolu'nun önümüzdeki 1 – 1,5 yılda çehresini değiştirecek olan T2 hattında çalışmalarımızı sürdürürken aynı zamanda Yıldırım'a da nefes aldıracak 'Yıldırım Metrosu'na başlıyoruz. Bu da bugünün sürprizi olsun. Yıldırım'da tamamen yeraltından ulaşım sağlayacak olan 6 kilometrelik 'Yıldırım Metrosu' Gökdere'den Şevket Yılmaz'a kadar uzanacak. Gökdere, Beyazıt Caddesi, Davutkadı, Baruthane, Siteler, Değirmenlikızık ve Prof. Tezok Caddesi gibi istasyonları da bulunacak olan hattı tamamen yeraltından sisteme alacağız" dedi Bursa'yı demir ağlarla örmeye devam ettiklerinibelirten Başkan Altepe, Görükle'nin merkezine ilave bir hat daha yapılacağını kaydederek, "Bursa hızla gelişiyor, ekonomi büyüyor. Bursa'nın kördüğümlerini çözüyoruz. 30 metrelik yolda 2. Etap çalışmalarının başladık, Çelebi Mehmet Bulvarı'nın ardından Yavuz Selim ve Ulus üzerinden Kestel ve Gürsu'ya kadar uzanacak olan etabına da Yunus Emre Bulvarı adı verilecek. Bursa'nın BUDO ile deniz yoluyla İstanbul'a daha da yaklaştık. BUDO Büyükçekmece'ye de sefer yapacak.

 HAVACILIK DA MERKEZ OLACAĞIZ

Büyükşehir Belediyesi'nin araç filosunun da her geçen güç kazandığını kaydeden Başkan Altepe, "Yenişehir Havaalanı'nın potansiyeli, her geçen gün artıyor. Bu noktada Büyükşehir Belediyesi'nin 6 ayla başlayan ve 14 aya ulaşan ücretsiz toplu taşıma hizmeti verişi önem taşıyor. Yakında 2 – 3 TL gibi cüzi bir şehir içi ücretlendirmesiyle bu taşıma hizmetine devam edeceğiz. Yunuseli Havaalanı ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Aynı zamanda Bursa'yı havacılık anlamında dünya ülkeleriyle buluşturan bir hizmete daha adım atarak, Almanya'daki bir uçak fabrikasını Bursa'ya kazandırdık. Bursa'nın havacılıkla ilgili daha da ilerlemesi için Uludağ Üniversitesi'nde havacılık bölümü oluşturulmasını sağladık. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'ndeki faaliyetlerimiz ve kent dinamiklerinin de çabalarıyla Bursa'nın havacılıkta da örnek olacağını gözler önüne seriyoruz. Bursa'da yerli üretim faaliyetlerini destekliyor ve çok önemsiyoruz. Yerli tramvay üretimimizle, 440 trilyon kârımız oldu ki bu da 4 Sivas stadı, 3 tane Beşiktaş stadı demek… Raylı sistem araçlarımızın 6'sı hazır. Raylı sistem deyince Bursa akla geliyor. Bu konuda dünya ülkeleri arasında 7'ye girdik, uçak üretimine adım atan ülkeler arasında da ilk 10'dayız. Bundan sonraki hedefimiz yerli savunma sisteminin oluşturulmasıdır” dedi.

TERMAL KENT OLACAĞIZ

Recep Altepe, "Bursa'da eski değerini kaybeden termal turizmi canlandırmak için de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sadece merkezde değil, tüm ilçelerimizde nerede bir sıcak su varsa orada termali canlandırmayı hedefliyoruz. Kent merkezinde de Çekirge'den Sıcaksu'ya uzanan bölgeyi termal bölge olarak düşünüyoruz. Mevcut 200 bin metrekare alanda, bu oran büyüyebilir, termal tesisler kazandırmak çok önemli. Öte yandan Gemlik'e de bir termal tesis kazandıracağız. Orhaneli'deki devlet hastanesini de termal bir tıbbi merkez olarak ilçeye kazandıracağız.Bursa'yı tüm değerleriyle geleceğe taşıyalım, dünyaya duyuralım istiyoruz. Bursa için çalışıyoruz. Bursa kazansın istiyoruz. Benim bütçem onun bütçesi yok, hedef Bursa'nın gelişmesi ve kazanmasıdır. Arkeopark'ın açıkhava müzesi oluşundan Uludağ'daki dağcı sığınağına, Kültürpark'taki Açıkhava tiyatrosunun yenilenmesinden bilim ve teknoloji merkezi ve Büyükşehir Stadyumu ile her semte kazandırılan spor tesislerine kadar her konuda Bursa'nın geleceği için çalışıyoruz. Eğitim kurumlarının eksikleri ve okulların yenilenmesinden, sosyal belediyecilik hizmetlerimize kadar tüm konularda elimizi taşın altına koyuyoruz. Sadece Bursa'da değil, Balkanlarda da Sudan'da da Suriye'de de ihtiyaç sahiplerine hizmetlerimizi ulaştırıyoruz. Balkanlar'da Tuna Nehri'nin temiz olmayışı Karadeniz'i oradan da Marmara'yı etkiliyor. Bizler Bursa'nın yanı sıra Marmara için de sorumluluk duyuyor ve önlemlerimizi alıyoruz" diye konuştu.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ