BUSİAD iftar yemeğinde bir araya geldi

Eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (BUSİAD) organize ettiği iftara ve söyleşiye katıldı.

BUSİAD iftar yemeğinde bir araya geldi
- A +

 

Bardakoğlu, BUSİAD tarafından bir otelde düzenlenen iftar programının ardından, "İslam kültüründe inanç özgürlüğü ve bir arada yaşama tecrübesi, İdealler ve sorunlar" başlıklı söyleşiye katıldı. Bardakoğlu, kapalı toplumlarda özgürlüklerin ve ötekinin fazla önem taşımadığını söyledi. İnsanın dış dünyaya gönül kapıları kapalı olduğu zaman kendilerini en mutlu, doğru ve yüce olduğunu düşündüğünü aktaran Bardakoğlu, "Herkesin bizim gibi olduğunu düşünürüz. Ama kapılar açılıp iletişim artmaya başlayınca ötekini görmeye başladığımızda dünyanın rengarenk bir çeşitliliğe sahip olduğunu görürüz. Baharda tabiat nasıl çeşitliyse nasıl boylarımız estetiklerimiz her şeyimiz çeşitliyse düşüncelerimiz duygularımız inançlarımız din ve tanrı anlayışlarımız arasında belli farklılıklar vardır" ifadelerini kullandı.
Bardakoğlu, İslam’ı ve Müslümanlığın tarihini bilenler için bu durumun garip olmadığına değindi. Bu konunun teolojik arka planından bahseden Bardakoğlu, "Biz öteden bu yana tarihi okuduğumuzda ve kaynaklara indiğimizde Adem'den bu tarafa insanlığın bu çeşitliliği yaşadığını görüyoruz. Ama sınırlar kalkınca insanımız bu çeşitlilikle yeni karşılaştı. Allah insanoğlunu yaratıp dünyaya gönderdiğinde melekler itiraz ederek, 'Biz ibadet ediyoruz. Her dediğini yapıyoruz. İnsanoğlu yeryüzüne gittiğinde kan dökecek. Niçin yaratıyor ve böyle bir planın programın var' derler. Allah'ta, 'Yapacağımı en iyi bilen benim' dedi ve bizim dünyada kan dökmeyeceğimizi taahhül etmedi. İnsanoğlunu Allah dünyaya özgür iradeyle gönderdi. Ama insana iki resul gönderdi. Biri akıl diğeri peygamberler. Bir de bize kötü duygular, hevesler, arzular ve emeller verdi içimize. Bu program Allah'a ait programdır ve bize aklı, hırsı ve bitmez tükenmez arzular verdi. Allah murad etti ki İnsanoğlu aklıyla mücadele eder. Kötülüklerin üstesinden gelir de melekleri mahcup ederiz. Çünkü Melekler böyle iradesi olan varlıklar değil. Akılla insan, din, vicdan peygamberler, kitap hep birbirine destek olarak gelmiş ve gönderilmiştir" dedi

Yorum Ekle

İlgili Haberler