Bursaspor 57 yaşında

1 Haziran 1963 yılında kurulan Bursaspor 57 yaşında.

Bursaspor 57 yaşında
- A +

 

Zamanın Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak’ın “Bursa şehri olarak profesyonel liglerde yer almalısınız” önerisi ve davetiyle kurulan Bursaspor bugün 57 yaşında.

Yeşil beyazlı kulübün kuruluş ve sonrası tarihine kısaca göz attığımızda

Birinci kümede yer alan Bursa kulüpleri toplanıyor ve Orhan Şeref Apak’ın teklifini değerlendiriyorlar. Sonunda da Acar İdman YurduAkınsporPınarsporÇelikspor ve İstiklal kulüplerinin birleşimiyle Bursaspor ismiyle şehri profesyonel liglerde temsil edecek Bursaspor oluşturuluyor.

Kulübün kurucuları Ovanın yeşili ve Uludağ’ın beyaz karlarından esinlenerek kulübün renklerini Yeşil-beyaz olmasına karar verirlerken kurucu kulüpleri temsilen de armaya 5 yıldız konuyor.

Bursaspor 1966-67 sezonunda Bursaspor hedeflediği yere, 1. Lig’e yükseliyor. 37 yıl aralıksız 1. Türkiye Profesyonel Ligi’nde oynayan Bursaspor, bu süre içinde bir kez Federasyon Kupası, 2 kez Başbakanlık Kupası kazanıyor ve ligde en iyi derece olarak dördüncülüğü elde ediyor.

Kupa finalisti olarak iki kez Avrupa Kupa Galipleri Kupası’na katılan Bursaspor, 1974-75 sezonunda Dinamo Kiev ve 1986-87 sezonunda da Ajax gibi dev ekiplerle mücadele veriyor.

1995 yazında Avrupa İntertoto kupasında sergilediği performans ve Timsah yürüyüşü ile tüm Türkiye’nin desteğini alan yeşil beyazlılar büyük başarı elde etmişti.

15 Mayıs 2004 ise Bursaspor Tarihi’ne kara bir gün olarak işleniyor...

Yeşil beyazlı takım 37 yıldan sonra 1. Lig’den 2. Lig’e düşüyor... İki sezon 2. Lig’de yer alan Bursaspor, tekrar 1. Lig’e çıkıyor...

Bursalı futbolsever, bu düşüş ve çıkışın ardından takımına daha çok sahip çıkıyor. 2006-2007 sezonundan itibaren 1. Lig’de yer alan Bursaspor, önce ligde orta sıraları, sonra Avrupa Kupaları’nı hedefliyor.

Bursaspor’da şu ana kadar en uzun süre başkanlık görevi yapan İbrahim Yazıcı, takımın başına Ertuğrul Sağlam’ı getirerek çıkışı başlatıyor. Bunun sonucu olarak 2008-2009 sezonunu altıncı sırada bitiren Bursaspor, 2009-2010 sezonunda 75 puanla Türkiye Süper Lig’i şampiyonu oluyor.

Yeşil-Beyazlı kulübümüz 51 yıllık lig tarihinde daha önce şampiyonluğa ulaşan Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’dan sonra 5. şampiyon takım olma başarısını gösteriyor. Öte yandan şampiyonluk kupası tam 26 yıl sonra İstanbul’dan çıkarak Anadolu’ya gidiyor.

Bursaspor bu büyük başarının ardından Devler Arenası Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılırken Manchester Unıted, Valencia, Glasgow Rangers gibi kulüplerle karşılaştı.

Ancak bu büyük başarını devamı gelmezken Bursaspor 2018-2019 sezonunda bir kez daha küme düşme acısı yaşıyor.

Yeşil beyazlı kulüp şu an tekrar Süper Lig’e dönebilmek için kalan 6 maça çıkmaya hazırlanıyor.

İlgili haber için tıklayın.

Timsah Arena'da meşaleli kutlama

Yorum Ekle

İlgili Haberler