Bursa’nın karbon ayak izi saptanıyor

Bursa İklim Değişikliği Eylem Planı'nın katılımcı bir platformda hazırlanmasını sağlamak amacıyla proje açılış ve eğitim toplantısı gerçekleştirildi.

Bursa’nın karbon ayak izi saptanıyor
- A +

 

Daha sağlıklı bir Bursa hedefiyle çevre yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, karbon ayak izinin hesaplanması ve Bursa İklim Değişikliği Eylem Planı’nın hazırlanması çalışmalarına başladı. 

Karbondioksit cinsinden ölçülen ve üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsü olan karbon ayak izi; Bursa Büyükşehir Belediyesi için kurumsal olarak ve Bursa için kent ölçeğinde hesaplanacak. Veri temininin birincil önceliğe sahip olduğu proje kapsamında; veri akışının sağlanacağı yerel paydaşları bilgilendirmek ve Bursa İklim Değişikliği Eylem Planının katılımcı bir platformda hazırlanmasını sağlamak amacıyla proje açılış ve eğitim toplantısı gerçekleştirildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Nalan Fidan, belediyenin faaliyetleri sonucunda, sera gazı emisyonlarının karbondioksit cinsinden belirlenerek kurumsal karbon ayak izinin belirleneceğini söyledi. Fidan, Bursa ölçeğinde konut, işyeri, otel, sanayi, tarım, okul, hastane, yol ve kamu binalarının elektrik tüketimleri, şehir içi ulaşımda kullanılan araçların egzoz emisyonları, katı ve sıvı atık bertaraf envanteri ve tarım kaynaklı salınımlarla ilgili verilerin toplanacağını ve bu verilerden yola çıkarak Bursa ili karbon ayak izinin hesaplanacağını vurguladı. Karbon ayak izi hesaplanması aşamasında belirlenen kirletici kaynaklardan yola çıkılarak emisyon azaltım hedefl erini öngörecek Bursa İklim Değişikliği Eylem Planı da projenin en önemli çıktısı olacak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler