"Bursa'nın her köşesi UNESCO markalı!"

Bursa.com’da yayınlanan ve Bursa’nın önde gelenleriyle Bursa’ya dair konuların gündeme getirildiği Bursa’nın Öncüleri programının bu haftaki konuğu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ydi. Başkan Altepe Bursa’nın kültürel mirası, tanıtım faaliyetleri ve UNESCO ile yürütülen çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. “Bursa’nın en büyük ihtiyacı tanıtım” diyen Başkan Altepe, “Dünyada kırsal kültür nedir biz gündeme getirdik. UNESCO, bizim çalışmalarımızdan 2 yıl sonra çalışma başlattı. UNESCO ile birlikte çalışan şehirlerin başında Bursa var. Bursa’nın her köşesi UNESCO markalı.” diyerek Bursa’nın kültürel mirasının küresel alanda da farkındalık yarattığına vurgu yaptı.

- A +

 

Semih UZUNLAR / BURSA.COM

BURSA’NIN EN BÜYÜK İHTİYACI TANITIM

Bursa birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan, tarihi 8500 yıl öncesine kadar dayanan bir şehrimiz. Bu birikimli bir şehir, nimeti bol olan bir şehir. Bu şehirle ilgili şehrin en önemli eksikliği de kentimizin tanıtımının eksik olması. Birçok güzelliğimiz var, örneğin Uludağ, krater gölleri. İnsanların bu güzellikleri görmesi gerekiyor. Bunun yanında, burası bir tarih başkenti. Bursa Osman Gazi’nin şehri. Burada bir cihan devletinin imparatoru var. Fakat bu ne derece Bursa’yla özdeşleşmiş, dünyada ne kadar biliniyor tartışılır. Bursa’nın gerçek anlamda bir dünya kenti, marka kent, turizm kenti olduğunun hissedilmesi gerekli. Yaptığımız toplantılarda da Bursa’nın en büyük ihtiyacının tanıtım olduğu öne çıkıyor.

YENİ STADYUM TÜRKİYE GÜNDEMİNE OTURDU

Başta stadyum, şehrin takımı Bursaspor’un yeni bir stadı olması, “Timsah Arena” lakabıyla anılan Büyükşehir Stadımız. Bursa’nın simgesi olan ögelerle gerçekleştirildi. Orada bir maç oynandı Türkiye’nin gündemine oturdu. Uluslararası başarı olmadan dahi bu etkinliklerle biz dünyada gündeme gelebileceğiz. Bunlar hep şehrin marka değerinin artması için.

BURSA MARKASI YARATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Bu şehrin termal suyu da var, tarihi de var, her türlü güzelliği var ancak biz bunu değerlendiremiyoruz. Nasıl Londra, Paris dünyada marka kentler haline gelmişse; “Bursa” markası dendiğinde de o konuma gelmek istiyoruz. Sağlık turizmi, termal turizm, tarih turizmi, inanç turizmi, doğa turizmi aynı şekilde sahil bölgelerimiz; bunların hepsinin ayrı bir reytingi var. Bu alanları en iyi şekilde sunmaya çalışıyoruz.

400 ÇADIRLIK AŞİRETİN DEVLETE DÖNDÜĞÜ YER

“Bursa’da Cumhuriyet’in ilk yılları, Osmanlı, Doğu Roma, Roma, Selçuklu, Bitinya, Kalkolitik ve Neolitik döneme kadar dayanan eserler mevcut. Bursa yaşayan canlı bir tarih şehri, bir müze kent. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bütün bu medeniyetlerin eserlerinin en güzel şekilde sunumunu gerçekleştirdik.” diyerek Bursa’nın 8500 yıllık tarihine ışık tutan Başkan Altepe;

“Bursa 400 çadırlık aşiretin devlete döndüğü yer. Burası hem sultanlar hem evliyalar şehri. İlk çarşı Bursa’da kuruldu, loncalar esnaf teşkilatları dünyaya buradan yayıldı. Bunların her biri bizim kültürel mirasımız.” dedi.

BURSA’NIN HER KÖŞESİ UNESCO MARKALI

Büyükşehir Belediye Başkanı, “Dünyada kırsal kültür nedir biz gündeme getirdik. UNESCO, bizim çalışmalarımızdan 2 yıl sonra çalışma başlattı. UNESCO ile birlikte çalışan şehirlerin başında Bursa var. Bursa’nın her köşesi UNESCO markalı. Yine, bizim başkanlığımız döneminde basılan kültürel eser sayısı 300’ü geçti. Köklü eğitim kurumları, camiler ve tarihi eserler üzerine kitaplar yayınlandı. “ diyerek de Bursa’nın kültürel değerlerinin tanıtımında UNESCO faktörüne dikkat çekti.

KARAGÖZ – HACİVAT BİZİM MARKAMIZ

“Diğer ülkeler bizim somut olmayan miraslarımıza sahip çıkmaya kalktılar. Ancak biz değerlerimize sahip çıktık. Örneğin; Karagöz – Hacivat 2010 yılında UNESCO’ya bizim adımıza tescilletildi. Karagöz Hacivat bizim markamız. Aynı şekilde kılıç kalkan yalnızca Bursa’da yer alan bir değer. Osmanlı döneminde Bursa’nın fethinden bugüne kadar gelen bir simgeye dönüşmüş durumda.”

BURSA’NIN TANITIM KLİPLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Bursa’nın tanıtımına yönelik hazırlanan kliplerin önemine de dikkat çeken Başkan Altepe,” ‘Elimde Sazım Bursa’da Gözüm’ ve ‘Kıyıdan Gel’ klipleriyle Bursa’nın tanıtımına yönelik büyük katkı sağlandı. Bu klipler Bursa’nın tanıtımı için çok önemli çalışmalar. Oldukça ses getiren ve yurtdışından da ödüller alan ilgi çekici klipler oldu. 70 kadar noktada çekimler yapıldı. Milyonlarca kişi bu klipleri izledi. ‘Gelenekselden Evrensele’ adlı yeni çalışmamızda da 80 ayrı noktada, 50 saz sanatçısı ve 30 ses sanatçısıyla birlikte çalıştık. Bu kliplerde yer verilemeyen bölgelerde kırgınlıklar olmuş ancak Bursa’da binlerce nokta var. Benim bile daha görmediğim şelaleler var Bursa’da. Elimizden geldiğince Bursa’nın en güzel noktalarına bu kliplerde yer vermeye çalışacağız. “ diye konuştu.  

Keles ve İznik özelindeki tanıtım çalışmalarına da değinen Başkan Altepe, “Tüm bu çalışmalarımız Bursa’nın güzelliklerini, tarihi kültürel birikimini ve doğal güzelliklerini yansıtan bir yapıda oldu. Bursa’nın değerlerini en güzel şekilde sunmak için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

BURSA'NIN DEĞERLERİ DÜNYA GÜNDEMİNE GELMEYE DEVAM EDECEK

Anlatacak çok şeyimiz, söyleyecek çok sözümü var. Gerek mahallelerimiz, gerek çarşılarımız, gerek kalelerimizle, gerek kırsalımızla, gerek kent kültürünü tanıtan tüm yayınlarımızla birlikte Bursa her alanda öncü. Tanıtım konusunda da bu örnek çalışmaları da inşallah başlatmış olduk. Tüm kentlere de örnek olacak bir çalışma olmuş oldu. Bu çalışmalar daha da devam edecek, Bursa’nın değerleri dünya gündemine gelmeye devam edecek inşallah.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ