Bursa'nın acı kaybı

Uludağ Üniversitesi eski rektörlerinden (1992-2000) Prof. Dr. Ayhan Kızıl vefat etti.

Bursa'nın acı kaybı
- A +

 

Uludağ Üniversitesi'nin 8 yıl boyunca rektörlüğünü yapan ve üniversitenin gelişiminde büyük rol oynayan Prof. Dr. Ayhan Kızıl hayatını kaybetti.

Dün akşam saatlerinde oğlunun evinde yemek yedikten sonra üst kata çıkmak isteyen Kızıl, bir anda fenalaşarak yere yığıldı. Özel bir hastaneye kaldırılan Kızıl, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. 78 yaşındaki Kızıl'ın kalp kirizi sonucu vefat ettiği öğrenildi.

AYHAN KIZIL KİMDİR?
(Uşak 1937) Tıp doktoru, öğretim üyesi, Uludağ Üniversitesi rektör ve Bursa Tıp Fakültesi dekanlarından. İlköğrenimini Siirt Baykam'da, ortaöğrenimini Hendek ve İzmit'te tamamladı. 1955'te girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni, 1962 yılında bitirdi. Askerlik hizmetinin ardından 1964'te Federal Almanya'ya giderek Dannenberg kentinde genel cerrahi dalında çalıştıktan sonra 1966-1972 yıllarında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde genel cerrahi uzmanlık eğitimi yaptı. 1972'da başasistan oldu. 1974'te İstanbul Üniversitesi'ne bağlı olarak kumlan Bursa Tıp Fakültesi'ne geçti. Bu fakültede 1976'da genel cerrahi doçenti, Mayıs 1982'de Genel Cerrahi anabilim dalı başkanı ve Kasım 1982'de de profesörü oldu. 5 Mayıs 1985'te Tıp Fakültesi dekanlığına getirildi. Bu görevi, 18 Ağustos 1992'e değin üç dönem sürdürdü. 20 Ağustos 1992'de Uludağ Üniversitesi rektörlüğüne atandı. Daha soma yeniden aday gösterildi ve YÖK tarafından iki kez daha rektörlüğe getirildi, bu görevini de 7 Ağustos 2000 tarihine değin sürdürdü.
Rektörlüğü döneminde Uludağ Üniversitesi'nin ve özellikle Tıp Fakültesi'nin gelişimine önemli katkılar sağladı. Gerek üniversite olarak, gerekse Çağdaş Eğitim Kooperatifi aracılığıyla, üniversite öğrencilerinin yurt sorununun çözümlenmesi çalışmalarına öncülük etti; 1 Nisan 2000 günü toplanan kongrede seçilen yönetim kurulunca kooperatifin başkanlığına getirildi. İngilizce ve Almanca bilen K'nin genel cerrahi ve travma konularında çalışmalarıyla ayrıca 47 bilimsel yayını ve 2 kitap çevirisi bulunmaktadır.

Yorum Ekle

İlgili Haberler