Bursalı yatırımcılara işbirliği çağrısı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) ev sahipliğinde iş dünyası temsilcileriyle buluşan Vietnam Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Le Phu Cuong, Bursalı firmaların Vietnam üzerinden sıfır vergi ile AB ve ABD’ye ihracat yapabileceğini söyledi.

Bursalı yatırımcılara işbirliği çağrısı
- A +

 

BTSO organizasyonluğunda Vietnam Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Le Phu Cuong, Bursa iş dünyasına Vietnam’ın yatırım imkanları ve işbirliği olanakları hakkında sunum yaptı. Bursa’nın Türkiye ekonomisinin en önemli merkezlerinden birisi olduğunu belirten Cuong, Vietnam ile Bursa arasındaki ticari ilişkilerin yeterli olmadığını kaydetti. Vietnam’ın çok uluslu firmaların yoğun olarak faaliyet gösterdiği bir ülke olduğunu hatırlatan Cuong, devlet olarak yabancı yatırımcılara avantajlar sunduklarının mesajını verdi.

Cuong, Vietnam’ın Rusya, ABD ve Avrupa Birliği ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmaları imzaladığını belirtti. Özellikle Bursalı hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren firmalara işbirliği çağrısında bulunan Cuong, “Rusya, AB ve ABD’ye Vietnam üzerinden sıfır vergi ile ihracat yapma şansınız olabilir. Sadece tekstil ve hazır giyim sektöründe değil, birçok farklı sektörde de ülkemiz imkanlarından faydalanabilirsiniz. Vietnam rekabetçi bir lokasyona sahip. Ülkemizde ucuz işgücünün yanı sıra, üretim girdileri, elektrik ve arazi fiyatları gibi cazip imkanlar bulunuyor” dedi.

“TİCARET BARİYERLERİNİ KALDIRMALIYIZ”

Vietnam’da politik istikrarın hakim olduğunu söyleyen Cuong, geçtiğimiz sene ihracatlarının 150 milyar dolar, ithalatın ise 148 milyar dolar olduğunu kaydetti. Türkiye ile ticari işbirliklerini geliştirme arzusunda olduklarını ifade eden Cuong, “Vietnam her açıdan rekabetçi bir yapıya sahip. İş gücü maliyetlerimiz ciddi oranda düşük. Biz firmalarımızın ticaret bariyerlerini kaldırmak istiyoruz. Vietnamlı firmaları dünyaya açmak istiyoruz. Her türlü işbirliğine açığız. Bursalı firmalar ile Vietnamlı firmalar arasında ilişkileri güçlendirmek için her türlü desteğe hazırız” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler