Reklamı AçReklamı Kapat

Bursalı öğrencilerden büyük başarı

Bursa Özel Nilüfer Hacı Kemal Lisesi öğrencileri, Romanya’daki İnfomatrix Bilişim finalinde dünya 3'üncülüğü kazandı.

Bursalı öğrencilerden büyük başarı
- A +

 

Dünya genelinde 17 bin projenin arasından, Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa’da kıta elemelerinde derece alan 51 ülkeden en iyi 347 proje Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Infomatrix Dünya Finalleri'ne davet edildi. Genç bilişimcinin geliştirdiği birbirinden ilginç projeler ile Romanya’da 13'üncüsü gerçekleştirilen Infomatrix - 2015 Bilişim Olimpiyatları’na, Özel Nilüfer Hacı Kemal Fen ve Anadolu Lisesi’nden 13 öğrenci katıldı.

Lise ve üniversite öğrencileri arasında düzenlenen olimpiyatlar, Hardware Control, Computer Art, Robotics (mini sumo, line follower, lego sumo, lego sumo line), Short Movie ve Programing olmak üzere 8 kategoride yapıldı. Nilüferli öğrenciler, Line follewer kategorisi ve Robotik kategorisinde 3 olmak üzere 6 projeyle finallere kaldı.

Birçok farklı katogorinin bulunduğu Infomatrix’te, Robotik dalında Mini Sumo ve Line Follower kategorisinde yarışan Nilüferli öğrenciler, Uluslararası alanda 3 başarıyı yakalayıp, 6 bronz madalya kazandı.

Infomatrix 2015 Robotik'te 3 dünya 3'cülüğü kazanan Nilüfer Hacı Kemal Lisesi öğrencileri takımlar halinde, 1'inci Mert Enes Şeşka-Berk Bayrakdar 2'nci Ahmet Can Tetik-Celil Said Temiz 3'üncü Yiğithan Uysal-Atıf Taşdemir oldu.

2'NCİ YILINDA ULUSLARARASI BAŞARI

Nilüfer Hacı Kemal Fen ve Anadolu Lisesi Okul Müdürü Muzaffer Uzunoğlu, yaptığı açıklamada “Nilüfer Hacı Kemal Liseleri olarak 2'inci yılımızda uluslararası alanda böyle önemli bir başarıya ulaşmış olmak bizi mutlu etti. Infomatrix 2015 ile okulumuza gelen ilk uluslararası başarı, bundan sonraki projelerimiz için büyük bir motivasyon kaynağı oldu. Bu vesileyle performanslarıyla ve beyefendi duruşlarıyla okulumuzu ve ülkemizi layıkıyla temsil eden yavrularımızı tebrik ediyoruz.” dedi.

Öğrencilerden Mert Enes Şeşka, “İlk defa katıldığım bilişim olimpiyatında değişik ülkeler ve kültürlerle tanışma fırsatım oldu. Ayrıca büyük bir tecrübe kazandım. Bu konuda bana yardımcı olan okuluma, aileme, öğretmen ve arkadaşlarıma teşekkür ederim.” diye konuştu.

Celil Said Temiz ise, “2’nci defa katıldığım Infomatrix bilişim olimpiyatlarında benim için ilk seneye göre daha etkili bir performans çalışması oldu. Günümüz dünyasındaki teknoloji hakkında bilgi sahibi oldum. Projem hakkında ne gibi gelişmeler yapabileceğimi keşfetmiş oldum.” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler