Bursalı Çağla'yı ihmal mi öldürdü?

Bursa'nın Kestel İlçesi'nde kusma şikayetiyle doktora başvuran Çağla Kanat bir hafta sonra hayatını kaybetti.

Bursalı Çağla'yı ihmal mi öldürdü?
- A +

 

Bursa'nın Kestel İlçesi'nde kusma şikayetiyle aile sağlık merkezine götürülen ve ilaç verildikten sonra evine gönderilen 11 yaşındaki Çağla Kanat, şikayetleri devam edince farklı hastanelere götürüldü. Hepatit teşhisi konulan Çağla Kanat bir hafta sonra yaşamını yitirdi. Aile, gereki ilgiyi göstermediklerini iddia ettiği Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticileri hakkında şikayette bulundu.

Kestel İlçesi'nde oturan Veysel ve Özlem Kanat çiftinin iki çocuğundan küçüğü olan Çağla, geçtiğimiz 27 Mayıs akşamı rahatsızlandı. İddiaya göre ailesi tarafından kusma ikayetiyle Kestel Aile Sağlığı Merkezi'ne götürülen 5'inci sınıf öğrencisi Çağla, burada ilaç verildikten sonra evine gönderildi. Ancak kusma şikayetine bağlı olarak ağrıları dinmeyince ailesi, kızlarını ertesi gün Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Polikliniği'ne götürdü. Çağla'ya burada idrar yollarında enfeksiyon olabileceği ihtimaliyle antibiyotik tedavisi uygulanarak, yine evine gönderildi. Ancak evde yine ağrılarının artarak devam etmesi üzerine bu kez Kanat ailesi çocuklarını 30 Mayıs tarihinde Bursa'da özel bir hasteneye götürdü. Hastanede yapılan tetkilerde Çağla'ya 'hepatit' teşhisi konulurken, devlet hastanesine sevk edildi.

Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi acil bölümünde muayenesi yapılan Çağla’ya aynı tanıyı koyan doktorlar, küçük kızın yatışına karar verdiler. 4 gün hastanede tedavi gören Çağla'ya yeterince ilginin gösterilmediğini öne süren aile, 2 Haziran'da Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne götürmek için imza karşılığı hastaneden çıkardı. İddiaya göre aile hastanenin ambulans tahsis etmemesi nedeniyle Çağla'yı arkadaşlarına ait otomobil ile Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne götürdü. Çağla'nın kalbi, acil servise getirildiği sırada durdu. Çağla, yapılan kalp masajına rağmen yaşama döndürülemedi. Ölümü şüpheli bulunan Çağla'ya, savcılık tarafından otopsi yapıldı.

Kızlarının gerekli ilginin gösterilmediğini iddia eden Özlem ve Veysel Kanat çifti, savcılığın talimatıyla ifadelerini vermek için gittikleri ilçe emniyet müdürlüğünde Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kızlarıyla ilgilenen doktor ve yöneticilerden şikayetçi oldu.

İNCELEME BAŞLATILDI

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Başkanı Prof.Dr.Veysel Aşkın, olay hakkında bilgisi olduğunu belirtip, "Konu yakından takip ediyorum. Ailenin, çocuklarını imza karşılığı hastaneden çıkartması yanlış. Bu kendi kararları. Ayrıca, Çağla ile ilgilenen personel hakkındada inceleme başlattım. Bunu söyleyebilirim" dedi.

Bu arada, ölümünden sonra geride annesinin cep telefonu ile çekitiği son fotoğrafları anı olarak kalan Çağla'nın ölümü okul arkadaşları ve öğretmenlerini de yasa boğdu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler