Bursalı alemciden dünya rekoru (ÖZEL HABER)

35 yıldır Bursa’da alemcilik yapan Rıza Akbalış, Türkmenistan’daki Baht Köşkü’ne yaptığı bir ton 800 kiloluk alem ile dünya rekoru kırdı.

Bursalı alemciden dünya rekoru (ÖZEL HABER)
- A +

 

Müzekker SUBAŞI/BURSA.COM

Dört kuşaktır dünyanın bir çok yerine cani alemi gönderen Akbalış ailesinden yeni bir rekor daha geldi. Türmenistan’daki Baht Köşkü’ne yaptıkları yaklaşık bir ton sekiz yüz kiloluk alemle kırılması çok zor yeni bir rekora imza atarak dünya rekoru kıran dünyaca meşhur alemci ailesi Akbalışlar, Bursa’yı dünyaya tanıtmaya devam ediyor. Türkiye'nin ve dünyanın sayılı alem ustalarından biri olan Rıza Akbalış, 35 yıldır sürdürdüğü mesleği bir an olsun sıkılmadan devam ettirmenin haklı gururnu yaşadığını belirterek, “Bir asır önce büyük dedemin başlattığı ve dört kuşaktır devam eden alemcilik mesleğini bir an olsun bırakmayı düşünmedim. Son nefesime kadar da devam edeceğim” dedi.

Alem mesleğiyle uğraşan Akbalışlar ailesinin son temsilcisi olduğunu dile getiren Akbalış, "Bu mesleğin asıl sahibi büyük dedemdir. Büyük dedemden sonra dedem ve babam bu mesleği 40 yıl yapmayı başardı. Ben şu an 35 yıldır mesleğin içindeyim. Ölene kadar bu işi yapacağım" diye konuştu. 
Türkiye'de alem yapanların sayısının azaldığının söyleyen Akbalış, "Yıllardır dünyanın ve Türkiye'nin her yerine alem gönderiyorum. Sadece Türkiye ile sınırlı kalmıyor. Bulgaristan, Avusturya, İsviçre ve Amerika'ya kadar alem gönderdim. Mesleğimle gurur ve onur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Cami alemlerinin de ana maddenin bakır olduğunu önemle vurgulayan Akbalış, “Alemi üretirken çok titiz ve sabırlı olmak gerekir. Bu yılların getirdiği tecrübeyle bütünleşince ortaya eşsiz güzellikte alemler çıkıyor. Bu işte çok sabırlı olmak gerekir. Herkes bu mesleği yapamaz” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler