"Bursa'dan New York'a yeni ticaret köprüleri kurulacak"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa'dan New York'a yeni ticaret köprüleri kuracaklarını bildirdi. 

"Bursa'dan New York'a yeni ticaret köprüleri kurulacak"
- A +

 

BTSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, International Franchise Expo Fuarı kapsamında ABD'nin New York kentine giden BTSO heyetinin temasları sürüyor. New York Ticaret Odası tarafından ağırlanan BTSO heyeti, New York Ticaret Odası üyesi farklı sektörlerden yaklaşık 50 firma temsilcisiyle ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. 

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 16 trilyon dolarlık milli geliri, 1 buçuk trilyon dolara yaklaşan ihracatı ve 2 trilyon doları aşan ithalatı ile ABD'nin dünyanın en büyük ekonomisi olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin ABD pazarında binde 3'lük payla 41’inci sırada olduğunu vurgulayan Burkay, "Ülkemizin ABD'ye ihracatı 2014 yılında sadece 6.3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Sınırların ortadan kalktığı ve yoğun rekabetin yaşandığı bir dünyada 500 milyar dolarlık ihracat hedefimize dünyanın en büyük pazarını yok sayarak ulaşamayız" değerlendirmesinde bulundu.

Burkay, dünya ekonomisine artık ülkelerin değil, şehirlerin yön verdiği bu dönemde ABD ile Türkiye arasındaki ticaretin gelişmesinde New York ile Bursa'nın öncü rol oynayacağını ifade ederek, "Bugün de 1,2 trilyon dolarlık gayrisafi milli hasılası ile sadece ABD'nin değil dünyanın da en büyük ekonomileriyle yarışan New York’ta; iş dünyası temsilcilerimizin gerçekleştireceği ikili iş görüşmeleriyle de inanıyorum ki Bursa'dan New York'a yeni ticaret köprüleri kurulacaktır" ifadelerini kullandı.

New York Ticaret Odası Başkanı Mark S. Jaffe de misyonlarının New York'ta yaşayan halkın yaşam kalitesini yükseltmek ve küçük işletmelerin büyümesine yardımcı olmak olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin ABD'li ihracatçılar tarafından dikkate alınan bir ülke olduğunu anlatan Jaffe, şunları kaydetti: 

"Bizim amacımız firmalarımız için bir pazar oluşturmak. Dolayısıyla Türkiye ile daha fazla iş yapabilmek ve Türk firmalarının ABD'de daha rahat ticaret yapmasını sağlamak bizim görevlerimiz arasında. Türkiye'nin ve ABD'nin  stratejik ortaklığını kimse görmezden gelemez. İki ülke arasındaki işbirliğinin geldiği noktayı bugün burada görebiliyoruz.

Yorum Ekle

İlgili Haberler