Bursa'daki İcra Dairelerinde Büyük Tehlike

Bursa İcra daireleri gerek konumu, gerek fiziki şartları gerekse hijyensiz ortamı ile çalışanları ve vatandaşlar için büyük tehlike arz ediyor.

Bursa'daki İcra Dairelerinde Büyük Tehlike
- A +

 

Bursa Bölge Adliye Mahkemeleri ile şehirdeki bazı başka mahkemeler 2019 ağustos ayında Buttim'in yakınındaki yeni binasına taşındı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, Adalet Bakanlığı'nın onayını alarak Bursa'daki icra müdürlüklerinin, Bölge Adliye Mahkemesi'nden boşalan binaya taşınması talimatı vermişti. Ancak binanın icra dosyalarının ağırlıklarını kaldırmayacağı anlaşılınca taşınma işlemi durudurulup Uluyol'daki ek hizmet binasında faaiiyetler devam etmesine karar verildi. 

BİNANIN FİZİKİ ŞARTLARI SALGININ ARTMASINA NEDEN OLUYOR

Ancak şu an hizmet verilen binanın fiziki şartları ve hijyen konusunda önlem almaya uygun olmayan yapısı nedeniyle çalışanlar, avukatlar ve icralara giden vatandaşlar büyük tehlike içerinde bulunuyorlar. Binlerce dosya ve personelin adeta dipdipe çalışması tehlikeye resmen davetiye çıkartıyor.

10 yılı aşkın bir süredir icralara hizmet veren binada tuveletlerde mikrop saçıyor. 

Özellikle salgın döneminde sürekli Covid19 pozitif vakarın tespit edildiği bilgisi alınırken. İcra çalışanları ve vatandaşlar diken üstünde binaya girip çıkıyorlar.

İcra mahkemelerinin daha uygun bir binaya taşınabilmesi için çalışmalar yapılmış hatta bazı binalar da tespit edilmiş; ancak hep bir noktadan sonra konu tıkanıp ilerleme sağlanamamış. Bu konuda Bursa Adalet Komisyon Başkanı ve Cumhuriyet Başsavcısı hassasiyet gösterip çalışmalarda bulunmuşlar; ancak şu ana kadar bir sonuç çıkmamış.

DEPREME DAYANIKSIZ BİNA

İcra çalışanları, avukatlar ve vatandaşlar mevcut binanın, çatısının aktığını ayrıca çok daha önemlisi depreme de dayanıksız olduğunu ifade ederken yaşanacak bir felaketin sorumluğunun büyük olacağını ifade ediyorlar.

BİNANIN KONUMU VATANDAŞLARI VE AVUKATLARI ZORLUYOR

Tüm bunların yanında İcra Dairelerinin konumu da büyük sorun teşkil ediyor. Bu konuda görüş belirten avulatlar ve icra çalışanları, "Hukuk mahkemeleri ve icralar etle tırnak gibidir. Birbirinden bu kadar uzak binalarda konumlanmaları hem avukatları hem de vatandaşları çok zorluyor" ifadelerini kullanıyorlar.

TOP YETKİLLERDE

Evet nüfusu 4 milyona doğru hızla tırmanan Türkiye'nin 4. büyük şehrinin hergün binlece insanın girip çıktığı çok önemli bir kamu kurumun bu sıkıntıdan bir an önce kurtarılması gerektiği gün gibi aşikarken yetkillerin bu konuda ne zaman harekete geçeceği merakla bekleniyor.

Söz konusu insan sağlığı olduğuna göre bu konuda daha fazla gecikme yaşanmaması gerektiği çok açık bir şekilde ortada duruyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler