Bursa’daki direniş Kocaeli’ne sıçradı

Bursa' da üretim yapan Oyak Renault ile Tofaş otomobil fabrikalarında çalışan işçilerin ek ücret artışı isteğiyle başlattıkları iş bırakma eylemleri Kocaeli’ndeki (Gölcük) Ford Otosan fabrikasına sıçradı.

Bursa’daki direniş Kocaeli’ne sıçradı
- A +

 

Oyak Renault ile Tofaş işçilerinin başlattığı iş bırakma eylemi, Kocaeli’ndeki Ford Otosan fabrikasına da sıçradı. Ford Otosan Genel Müdürü, “Bursa’daki imalatçılardan parça gelmediği için üretime bugün ara vermeye karar verdik” dedi.

BURSA’da üretim yapan Oyak Renault ile Tofaş otomobil fabrikalarında çalışan işçilerin ek ücret artışı isteğiyle başlattıkları iş bırakma eylemleri Kocaeli’ndeki (Gölcük) Ford Otosan fabrikasına sıçradı. Şu anda 6 bin 150 kişinin çalıştığı Ford Otosan’ın Genel Müdürü Haydar Yenigün, dün gece Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “Bizde bir işçi hareketi yok. Ancak Bursa’daki imalatçılardan parça gelmediği için üretime yarın (bugün) ara vermeye karar verdik. Bursa’da parça aldığımız Coşkunöz’den gelecek haberi bekleyeceğiz.Bizim üretime geçmemiz onlara bağlı” dedi.

SEKEPARK’TA TOPLANDILAR

Dün sosyal medyadan örgütlenerek İzmit Sekapark’ta bir araya geldiği belirtilen ve Gölcük İlçesi’nde kurulu Ford Otosan fabrikasında işçi olarak çalıştıklarını belirten grup, fabrikada yetkili Türk Metal Sendikası aleyhine sloganlar attı. İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Hakan Cömert, “Yıllardır biz metal işçilerinin yaşadığı sorunlar artık dayanılmaz hale gelmiştir. Artık dişimizi sıkarak çalışmak, kıt kanaat geçinmek istemiyoruz. Ekonomiyi sırtlamış olanlar bizleriz. İhracat rekorların kırılıyor. İşçilere gelince tüm kesenin ağzı kapanıyor” dedi.

BURSA’YA DESTEK

Bursa’da metal işçilerinin bir mücadele yürüttüğü söyleyen Cömert, “Bursa’daki işçi kardeşlerimizi sonuna kadar destekliyoruz. Aynı sorunları yaşıyoruz. Çıkarlarımız da aynı olduğu için Ford Otosan’da da taleplerimiz kabul edilmezse Bursa işçi kardeşlerimizle aynı şekilde davranacağımızı ilan ediyoruz” dedi. Açıklamada, Ford Otosan işçisinin bugün çalışmayacağı, ayrıca metal sektöründeki sorunların kaynağının Türk Metal Sendikası olduğu ve bu sendikanın buradan gitmesi gerektiği belirtildi.

ÜRETİM DİRENİŞ NEDENİYLE DURMADI

Türk Metal Sendikası Genel Sekreteri olan Yücel Yücel, dün Sekapark’ta biraraya gelenlerin büyük bir bölümünün Ford Otosan Fabrikası işçisi olmadığını söyledi. Yücel Yücel,  “Yapılan eylemin ilgili destek amaçlı  olduğu söyleniyor ama bizim arkadaşlardan katılan fazla yok.  Şu anda Bursa’da yaşanan olaylardan dolayı Ford Otosan’a eksik malzeme geliyor. Malzeme eksik olduğu için fabrika Cumartesi ve 19 Mayıs’ta da bayram olduğu için çalışmadı. Mesai yapılmadı. Fabrika bu olaylara bağlı olarak bugün de tatil yapma kararı aldı. İşçilerin direniş nedeniyle çalışmama gibi bir durum yok” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler