Bursa'da yangın tatbikatı yapıldı

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, havaların ısınmasıyla birlikte muhtemel orman yangınlarına hazırlıklarını, gerçekleştirdiği ‘Büyük Yangın Tatbikatı’ ile tamamladı.

Bursa'da yangın tatbikatı yapıldı
- A +

 

Demirtaş Barajı’nda ormanlık alanda gerçekleştirilen tatbikata Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun katıldı. 4 ayrı tepede kontrollü olarak başlatılan yangınlara, 12 arasöz, 4 tanker, 2 su tankı, 44 orman bölge işçisi, 12 muhafaza memuru, işletme şefleri, orman işletme müdürleri ve şube müdürleri katıldı.

Yangın ihbarını alır almaz harekete geçen ekipler, süratle olay yerine intikal etti. İlk müdahale aracının yangın yerine ulaşmasının ardından takviye istendi. Kısa sürede bölgeye intikal eden su tankerleri, yangına önce köpükle ardından suyla müdahale ederek söndürdü. Yangından etkilenen bir personel ise 112 acil sağlık ekiplerince ambulansa alınarak tedavi edildi.

“HAVALAR SICAK OLACAK, TEHLİKELİ BİR MEVSİM BİZİ BEKLİYOR”

Havaların ısınmasıyla personelin yangın konusunda hazır hale getirilmesi için tatbikat yaptıklarını belirten Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, emniyetli, erken ve etkili müdahaleyi amaçladıklarını kaydetti. Meteorolojinin raporuna göre bu sene havaların çok sıcak olacağına dikkat çeken Coşkun, şunları dile getirdi: “Sıcaklar mevsim normallerinin üzerinde geçecek. İlkbaharda da çok yağmur vardı, otlar çok büyüdü. Bu da demektir ki orman yangınları yönüyle tehlikeli bir mevsim bizi bekliyor. Biz bu tatbikatla her türlü tedbiri alıyoruz. Yangınlara karşı çalışanlarımızın kabiliyetlerini geliştiriyoruz. Herhangi bir yangın durumunda da etkili ve erken müdahale etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

“YANGINLARIN YÜZDE 97’Sİ İNSAN ELİYLE ÇIKIYOR”

Orman yangınlarının yüzde 97’sinin insan eliyle çıktığını vurgulayan Coşkun, şöyle devam etti: “Dolayasıyla insanlarımızın özellikle yaz aylarında orman yangınlarına karşı çok hassas olmalarını, sönmemiş sigara atmamalarını, piknik yapacaklarsa orman idaresi tarafından belediyelere, köylere tahsis edilen piknik alanlarında piknik yapmalarını, eğer herhangi bir yangın, duman görürlerse ücretsiz ‘Alo 177’ yangın ihbar telefonumuzu aramalarını özellikle vatandaşlarımızdan istiyoruz.”

Coşkun, her yıl yangın sezonunda kiralanan yangın helikopterinin de 1 Temmuz itibariyle Bursa’ya gelerek göreve başlayacağını sözlerine ekledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler