Bursa'da "vicdan" vurgusu

Türkiye İktisadî Girişim ve İş Ahlâkı Derneği (İGİAD) tarafından "İş Ahlakının Geliştirilmesinde İş Dünyası, Üniversiteler ve Sivil Toplumun Rolü" paneli düzenlendi.

Bursa'da "vicdan" vurgusu
- A +

 

 İş ahlakının önemine değinen BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener, her işin vicdanın yüksek kontrolü altında yapılması gerektiğini söyledi.

 

"İş Ahlakının Geliştirilmesinde İş Dünyası, Üniversiteler ve Sivil Toplumun Rolü" paneli, Ördekli Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Panele, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener, İGİAD Başkanı Ayhan Karahan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru ile davetliler katıldı. Panelde konuşan Fahrettin Gülener, iktisadi hayatı nerede ve hangi yüzyılda olursa olsun, sadece para ya da sermaye akışı ile açıklamanın mümkün olmadığını belirtti. Gülener, bu nedenle iş ahlakı açısından temel noktanın iç kontrol mekanizması olarak işlev gören vicdanın geliştirilmesi olduğunu ifade etti.

 

"İŞİMİZİN HİLESİ DÜRÜSTLÜK OLMALI"

Kıyasıya rekabetin yaşandığı bir dönemde Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedeflediğine işaret eden Gülener, "Bu büyük hedefe ulaşabilmek için de oyunu kurallarına göre oynamamız gerekiyor" dedi. Dünyada küreselleşmeyle birlikte şirketlerin, çalışanlarına, müşterilerine ve yatırımcılarına karşı daha sorumlu hale geldiğini dikkat belirten Gülener, "Küreselleşen bir dünyada iş ahlakının temel ilkelerine uymak şart oldu. Günümüzde tüketiciler her zamankinden çok daha bilinçli. Ahlak kurallarından uzak bir işyeri ne sahibine ne de ülkesine zenginlik kazandırır. İşimizin hilesi her zaman dürüstlük olmalıdır" dedi.

 

"İŞ AHLAKI BİLİNCİNE SAHİP OLMALIYIZ"

İGİAD Başkanı Ayhan Karahan, 12 yıl önce kurulan derneğin iktisadi girişim ve iş ahlakı konusunda iş dünyası ile STK'ları bir araya getirme gayreti içinde olduğunu dile getirdi. Ahlak çalışmaları içinde yer alan önemli konulardan birisinin iş ahlakı olduğunu ifade eden Karahan, "Bugünlerde her zamankilerden daha fazla ihtiyaç duymamıza rağmen iş ahlakı konusunda politika üreten kurum ve kuruluşların sayısı oldukça azdır. İş ahlakı alanında sivil inisiyatifin çizdiği vizyon ve sorumluluk bilinci iş adamlarına değer katmıştır. Hedefimiz üyelerimizin iş ahlakı bilincine sahip olmasını, üniversite ve STK'ları bu süreç içine katmak istiyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Hadis Ana Bilim Dalı, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Karahan moderatörlüğünde panel gerçekleştirildi. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kara ve İGİAD Başkan Yardımcısı Hüseyin Dinçel de iş ahlakına yönelik düşüncelerini aktardı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler