evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma nakliyeBursa'da veliler ayaklandı!

Dönüşümle ortaokula çevrilen Atatürk İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrenci velileri çocuklarının son sınıf için başka okula gönderilmemesi için valiliğe yürüdü.

Bursa'da veliler ayaklandı!
- A +

 

Bursa merkez Osmangazi ilçesi Atatürk İlköğretim Okulu 4+4+4 sistemi ve son düzenlemeyle ortaokula dönüştürüldü. Bu dönüşümle okulda 4. sınıfa geçen ilköğretim öğrencileri Tophane İlköğretim Okuluna kaydedildi. Çocuklarının son sınıfta başka okula verilmesinin psikolojileri atışından sıkıntı doğuracağını belirten veliler valiliğe yürüdü.

Setbaşından Çarşamba valilik binasına kadar çocukları ile birlikte yürüyen veliler, görüştükleri vali yardımcısından durumun düzeltilmesini istedi. Vali yardımcısı ise yarın yapılacak toplantıda konunun ele alınması için velilerden dilekçe yazmalarını istedi. Yarınki toplantıda durumlarının ela alınması için valiliğe dilekçe veren veliler durumun düzeltilmemesi halinde çocuklarını okula göndermeyeceklerini belirtti.

196 ÖĞRENCİ BİR YILLIĞINA BAŞKA OKULA GİDECEK

Setbaşı Atatürk İlköğretim okulu ilköğretim 4. sınıf öğrenci velileri valilik önünde yaptığı açıklamada, çocuklarının bir seneliğine başka okula gitmesini istemediklerin söyledi.
Veliler adına açıklama yapan Döne Kayadibi, “Bizler 4. sınıf öğrenci velisiyiz. Çocuklarımız son sınıf olan 4. sınıf için Tophane İlköğretim Okuluna eşleştirilmiş. Bizler çocuklarımızın son sınıf olduğu için psikolojisini düşünerek bu okulda kalmasını istiyoruz. Bunu okul müdürümüz milli eğitim müdürlüğüne bildirmesine rağmen olumsuz sonuç almış. Bizler ise bu olumsuzluğa karşı veliler olarak kesinlikle itiraz ediyoruz Çocuklarımızın Atatürk İlkokulunda 4. sınıfı da okumasını istiyoruz.” dedi.

Atatürk İlköğretim Okulunun ortaokula dönüştürüldüğü için kendi çocuklarının son sınıf olarak 4. sınıfta Tophane İlköğretim okuluna gönderilmek istendiğini anlatan Kayadibi, “Bu şekilde 196 öğrenci mağdur olacak. Biz yasaya karşı değiliz. Kanun böyle çıktı, dönüşüm yapılacak ama son bir senede bizim çocuklarımıza bir seneliğine bu yapılmasın. Bizler vali yardımcısı ile görüştük, olumlu karşıladı ama milli eğitim bunu olumsuz karşılamıyor. Vali bey bizden dilekçe istedi yarın görüşmeler yapılacak ve bize dönüş yapılacak. Bizler 196 veli adına bir dilekçe vereceğiz. Ben aynı mahallede çocuğumun okumasını istiyorum. Benim okulum varken neden tophaneye 150 lira servis parası vereyim. Hani ben verdim bakalım her veli verebilecek mi. Dilekçe vereceğiz, kabul olmazsa eğer çocuğumuzun psikolojisi bozulacaksa çocuğumu okula göndermeyeceğim.” şeklinde konuştu.

Velilerden Ayla Şen ise okullarının dönüşmesini istemediklerin belirterek, “Okulumuz dönüştü ortaokul oldu. Ama biz bir yıllık eğitim süresinde bu okulda kalmak istiyoruz. Mağdur olmak istemiyoruz, son senemiz bu okuldan çocuklarımızın mezun olmasını istiyoruz. Dilekçe vereceğiz ve kanuni hakkımız neyse sonuna kadar gideceğiz.” dedi.

Tibet Öge isimli Öğrencil ise okullarından ayrılmak istemediklerini belirterek, “Ben Tophane’ye gitmek istemiyorum. Arkadaşlarımdan, öğretmenimden ayrılmak istemiyorum. Bir sene daha kendi okulumda okumak istiyorum. Ayrıca biz Atatürk’e güzergahı tutan sadece 8 kişi var onları başka yere götürüp ne yapacak müdür acaba.” şeklinde tepki gösterdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler