Bursa'da tarih gün ışığına çıkıyor

BURSA’nın İnegöl İlçesi’nde, son bir ay içinde toprak altında bulunan Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi eserler tesadüfler sonucu gün ışığına çıktı.

Bursa'da tarih gün ışığına çıkıyor
- A +

 

İnegöl İlçesi’nin Hacıkara Mahallesi’nde, iki hafta önce M.Ş.’ye ait tarlada yapılan izinsiz kazıda sütun ve sütun başlığı ele geçirildi. Roma dönemine ait olduğu belirlenen eserler Bursa Müze Müdürlüğü’ne gönderilirken, bölge birinci derece sit alanı ilan edildi.

Hacıkara Mahallesi’nin ardından Çitli Mahallesi’nde de dere yatağında fark edilen tarihi eser jandarmaya bildirildi. Dere kenarında inceleme yapan Kurşunlu Jandarma Komutanlığı ekipleri, İnegöl Belediyesi’nden gelen iş makinesi yardımıyla mezar taşı toprak altından çıkarıldı. İki metre uzunluğundaki bu mezar taşı da Müze Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi. Bu taşın Roma döneminden de eski olduğu sanılıyor.

İnegöl’ün Karalar Mahallesi yakınlarında dün yapılan alt yapı çalışmaları sırasında da bir mezartaşı daha bulundu. Kepçenin çalışma sırasında takıldığı taşın tarihi eser olduğunu fark eden işler durumu jandarmaya bildirdi. Kepçe yardımıyla topraktan çıkarılan taş da Bursa Müze Müdürlüğü’ne gönderildi. Üzerindeki tarak ve orak figürlerinden bir kadına ait olduğu sanılan mezar taşı ile ilgili inceleme de sürdürülüyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler