Bursa'da sıcaklık rekor düzeyde arttı

Meteorolojinin günler öncesinden yaptığı uyarı sonrası bugün Bursa'da sıcaklık rekor düzeyde arttı. Termometreler şehir merkezinde 38 dereceyi gösterirken, hissedilir sıcaklığın 42 dereceyi aştığı belirtiliyor. Hal böyle olunca sokaklar ve özellikle çocuk parkları boş kaldı. Çalışan bazı vatandaşlar hortumla serinlemeyi tercih etti. Yılın 365 günü ateşin başında ekmek pişiren ustalar içinse değişen bir şey olmadı. 300 derecelik fırın önünde 30 yıldır ekmek pişiren ustalar orucunu tutmayı da ihmal etmiyor.

Bursa'da sıcaklık rekor düzeyde arttı
- A +

 

Türkiye'nin büyük bölümünde etkisini artıran sıcaklıklar hayatı olumsuz etkiliyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren Bursa'da etkili olan sıcaklık sebebiyle sokaklar ve yollar adeta boş kaldı. Şehir merkezinde termometreler yer yer 38 dereceyi gösterince vatandaşlar çeşitli yollarla serinleme telaşına düştü. Yıldırım ilçesinde bir oto yıkama dükkanına gelen Çağatay Özel isimli genç, üzerine hortumla su tutturarak serinlemeye çalıştı. Havanın çok sıcak olduğunu belirten Çağatay Özel, "Hava çok sıcak, serinlemek istedim." dedi. Şehirdeki hissedilir sıcaklığın ise 42 dereceyi bulduğu ifade ediliyor. Sıcak hava sebebiyle çocuklar dışarı çıkmayınca oyun parkları da boş kaldı.

'365 GÜN 300 DERECE ATEŞİN ÖNÜNDE ÇALIŞIYORUZ, ÇOK ŞÜKÜR ORUCUMUZU DA TUTUYORUZ'

32 yıllık Elazığlı pide ustası Yusuf Kayaduran, 300 derece sıcaklığa sahip fırının önünde çalışmasına rağmen orucunu hiç aksatmayanlardan. Yusuf usta şunları kaydetti: "Sabah 06.00'dan gece 22.00'a kadar ateşin başında çalışıyoruz. Son günlerde hava biraz sıcak ama bizim için değişen bir şey yok. Çünkü özellikle Ramazan ayında müşterinin pide ihtiyacını karşılamak zorundayız. 300 derece sıcaklığın karşısında çok şükür orucumuzu yerine getiriyoruz, insanlar iki üç gün sıcaktan şikayetçi oluyorlar, hemen oruçlarını yemeye başlıyorlar. Biz şunu diyoruz; bu ateşin karşısında bile Allah kolaylık veriyor, hiç şikayetçi değiliz, rahatlıkla tutuyoruz. 1983'ten beri bu işi yapıyoruz, ama çok şükür orucumuzu her sene tutuyoruz. Yılın her günü bayramda birkaç gün dışında fırının başındayız. İnsan, sabah işe çocuğunun rızkı için gittiği zaman bir de Allah'ın rızasını düşündüğü zaman iş kolaylaşıyor."

Yıldırım ilçesinde pide fırını ustası Mahmut Karabulut ise 30 yıldır aynı işi yaptığını söyledi. Karabulut, "Senenin 365 günü yaz kış mecburen yapıyoruz. Fırının sıcaklığı 300 derece. İnsanlar şikayetçi 36-37 dereceden ama biz şikayetçi değiliz. Dışarının sıcaklığı etkilenince fırının sıcaklığı daha da artıyor ama çok şükür çalışıyoruz." dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler