Bursa'da sezaryenle doğum oranı yüzde 15!

Türkiye’de sezaryenle doğum oranın yüzde 28.80 seviyesindeyken, ülke ortalamasının çok altında kalarak yüzde 15.1 seviyesini yakalayan Bursa Çekirge Devlet Hastanesi, teşekkür belgesi ile ödüllendirildi.

Bursa'da sezaryenle doğum oranı yüzde 15!
- A +

 

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 2014 yılı verilere göre, Türkiye geneli sezaryenle doğum oranı yüzde 26,80. Bursa Çekirge Devlet Hastanesinde ise yüzde 15.1 olarak gerçekleşti.

Hastane Yöneticisi Kayhan Sonkur, sezaryen oranının Avrupa ve Türkiye ortalamasının altında olması sebebiyle kendilerine, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Denetim ve Değerlendirme Daire Başkanlığı tarafından teşekkür belgesi verildiğini söyledi.

Sezaryenin bir doğum yöntemi değil, cerrahi müdahale olduğunu ifade eden Sonkur, şunları söyledi: “Diğer tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi tıbbi bir gerekçesi olmalıdır. Ancak, genellikle doğum korkusu annelerin normal doğuma uyumunu azaltmakta yada baştan normal doğumu istememelerine neden olmaktadır. Bu yüzden hastanemizde anne adaylarının doğru bilgilendirilmeleri ve doğum sürecine hazırlanmaları hususlarının önemli olduğu düşüncesiyle yola çıktık. Bu bağlamda, hastanemize başvuran her gebeye tüm takipleri süresince polikliniklerde hekimlerimiz tarafından doğum konusunda bilgi verilmesinin yanında doğuma hazırlık sınıfında hem teorik hem de pratik eğitimlerle annelerin doğuma fiziksel ve ruhsal açıdan hazırlanmasına çalışılmıştır. Tüm bu çalışmaların neticesinde ulaşılan bu başarı, hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın emek ve özverilerinin ürünüdür. Arkadaşlarıma teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler